Dotacja na farmę fotowoltaiczną – wszystko co musisz wiedzieć
Instalacje fotowoltaiczne stają się standardem w gospodarstwach domowych. Jednak to nie wszystko. Coraz częściej na to rozwiązanie stawiają gospodarstwa rolne, spółdzielnie mieszkaniowe, a nawet małe przedsiębiorstwa. Można również zainwestować w farmę fotowoltaiczną. Aby obniżyć koszty inwestycji, dostępne są rozmaite programy oferujące dofinansowanie. Najbardziej popularne są te dla domów jednorodzinnych, jednak każdy znajdzie coś dla siebie. O tym, jak założyć farmę fotowoltaiczną, oraz o jakie dotacje można się starać, przeczytasz w poniższym artykule.
Farma fotowoltaiczna, czy warto?
Farma fotowoltaiczna w obecnych czasach jest ciekawym pomysłem na zarobek. Inwestując w instalację fotowoltaiczną, można czerpać zyski ze sprzedaży energii. Jak zacząć? Przede wszystkim należy dysponować większą ilością gruntu, te największe farmy o mocy 100 MW, zajmują nawet kilka hektarów. Na tak dużą farmę potrzebnych jest ponad 60 tysięcy paneli, a to oznacza duży koszt inwestycji. Niezależnie od tego, jak dużą farmę chcesz założyć, zasady są wspólne dla każdej instalacji. Niezbędne są takie elementy jak: panele fotowoltaiczne, inwertery oraz okablowanie. To, co różni instalację domową od tej na cele komercyjne, to sposób rozliczania się z zakładem energetycznym, oraz co jest bardzo ważne, wymagana jest zgoda na budowę farmy i projekt budowlany lub wykonawczy całej inwestycji. Aby móc sprzedawać prąd wyprodukowany za pomocą odnawialnych źródeł energii, konieczna jest koncesja na tę działalność, którą wydaje Prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Powyższy dokument jest niezbędny do farm o mocy równej i wyższej niż 500 kW. Jak już było wspomniane, farma fotowoltaiczna, to duże przedsięwzięcie, nie tylko logistyczne, ale przede wszystkim finansowe. Dlatego warto zapoznać się z dostępnymi dotacjami oraz kredytami przyznawanymi na ten cel.
Dotacja na farmę fotowoltaiczną – na co możesz liczyć
Temat fotowoltaiki jest na topie od kilku lat. Coraz więcej domów posiada na swoich dachach panele fotowoltaiczne, również małe przedsiębiorstwa, a nawet wspólnoty mieszkaniowe coraz chętniej inwestują w odnawialne źródła energii. Nie dziwi więc fakt, że pojawiają się inwestorzy, chcący zarobić na energii uzyskanej przy pomocy instalacji fotowoltaicznej. Aby zmniejszyć koszty, inwestycji dobrym rozwiązaniem są dofinansowania.
Jednym z popularniejszych źródeł dofinansowania farm fotowoltaicznych są środki z Unii Europejskiej. Szacuje się, że w poprzednich oraz nadchodzących latach (2021-2027), dzięki środkom z Unii Europejskiej Polska może się spodziewać około 26,6 mld euro, dzięki którym transformacja energetyczna będzie szybsza. Aby starać się o dofinansowanie w pierwszej kolejności należy złożyć odpowiedni wiosek i ściśle przestrzegać terminów. Jednak nie należy, tego zostawiać na ostatnią chwilę. Wnioski o dofinansowanie odnawialnych źródeł energii rozpatrywane są według kolejności zgłoszeń. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest śledzenie programów i terminów, w jakich można składać wnioski oraz tego, jakie dokumenty są wymagane. Mając taką wiedzę, można się odpowiednio przygotować, a dzięki temu znacząco zwiększyć szansę na otrzymanie dofinansowania na farmę fotowoltaiczną.
Drugim, wartym uwagi sposobem na pozyskanie dofinansowania na farmę fotowoltaiczną jest Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Jest to jedno z kluczowych narzędzi Unii Europejskiej, której celem jest wspieranie regionów w procesie transformacji zmierzającym w kierunku neutralności klimatycznej do roku 2050. To właśnie Fundusz Sprawiedliwej Transformacji odpowiedzialny jest za dotacje. Zgodnie z informacjami zawartymi na oficjalnej stronie: “Kryteria przydziału oparte są na emisjach przemysłowych w regionach o wysokiej intensywności emisji dwutlenku węgla, na zatrudnieniu w przemyśle oraz wydobyciu węgla kamiennego i brunatnego, produkcji torfu i łupków bitumicznych oraz na poziomie rozwoju gospodarczego. (…) Poziom unijnego współfinansowania projektów jest ustalany w zależności od kategorii regionu, w którym realizowane są te projekty. Dla regionów słabiej rozwiniętych ustala się go na poziomie maksymalnie 85 %, dla regionów w okresie przejściowym – na poziomie 70 % i dla regionów lepiej rozwiniętych – na poziomie 50 %.”
Co zamiast dofinansowania na farmę fotowoltaiczną
Poza jednorazowymi, bezzwrotnymi dotacjami na rynku dostępne są także pożyczki. Nie są one tak atrakcyjne, jak dofinansowania, jednak zapoznając się z ofertami poszczególnych banków, zwiększa się szanse na uzyskanie najlepszych warunków kredytowych. Banki w swoich ofertach mają programy, które są dedykowane odnawialnym źródłom energii, zarówno dla osób prywatnych, jak i klientów biznesowych. Jednym z programów jest Energia Plus 2024. Jest to program wsparcia fotowoltaiki dla firm, w formie pożyczki, która może wynosić od 0,5 mln do nawet 500 mln złotych. Pożyczka dostępna jest na warunkach preferencyjnych lub rynkowych, a jej wysokość pozwala na pokrycie do 85% kosztów kwalifikacyjnych. Nabór do programu Energia Plus jest ciągły, a szczegółowe informacje dostępne są na oficjalnej stronie gov.pl.
Starając się o pożyczkę, należy odpowiednio się przygotować, stworzenie biznesplanu oraz wiedza na temat wszystkich kosztów, mogą znacząco wpłynąć na pozytywną decyzję. Również przedstawienie szacowanych zysków z farmy fotowoltaicznej, będzie przechylać szalę na stronę potencjalnego kredytobiorcy.

Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.
Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.
Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.