Autor wpisu: Zespół DUNEKO – eksperci zajmujący się energetyką oraz termodynamiką.  Specjalizują się w odnawialnych źródłach energii, w tym pompach ciepła i panelach słonecznych.

Piec na pellet jako ekologiczne źródło

Co z piecami na pellet – jaka jest przyszłość ekologicznego ogrzewania domu?

Piece na pellet są uznawane za ekologiczne urządzenia grzewcze. Paliwo to wytwarzane jest bowiem z odpadów drzewnych bez dodawania do nich niebezpiecznych substancji. Wielu użytkowników takich kotłów zastanawia się jednak, czy w przyszłości są planowane ograniczenia związane z korzystaniem z takich pieców. Dowiedz się, czy kotły na pellet to dobra inwestycja na lata.

Piece na pellet a nowe dyrektywy unijne

Już od wielu lat państwa należące do Unii Europejskiej podejmują działania mające na celu poprawić jakość powietrza głównie przez stopniowe odchodzenie od paliw kopalnych. Wiąże się to z zakazem stosowania niektórych urządzeń grzewczych. Nowelizacja dyrektywy EPBD, zwanej budynkową, zakłada, że od 2030 r. w nowych budynkach nie będą mogły być montowane kotły korzystające z paliw kopalnych, czyli węgla, gazu ziemnego i oleju opałowego. Co więcej, do 2040 r. mają być one usunięte także ze starszych budynków w ramach kompleksowej termomodernizacji.

Piece na pellet nie są objęte dyrektywą unijną EPBD i będzie można z nich swobodnie korzystać także w przyszłości. Tych urządzeń nie dotyczy zakaz, który ma wejść w życie od 2030 r.

Czy piece na pellet są ekologiczne?

Tak, piece na pellet są zaliczane do grupy ekologicznych urządzeń grzewczych. Paliwo to jest produkowane z biomasy. Powstaje głównie z odpadów drzewnych – trocin i zrębków. Pellet wyróżnia się wysoką kalorycznością. W porównaniu z piecami węglowymi emisyjność spalin tego rodzaju paliwa jest zdecydowanie mniejsza.

O tym, że są to promowane przez Unię Europejską urządzenia grzewcze, świadczy możliwość otrzymania na nie dofinansowania w ramach programu „Czyste Powietrze”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pod koniec marca 2025 r. ponownie będzie przyjmował wnioski od osób, które przeprowadziły termomodernizację i usunęły przestarzałe kotły. Najwyższy poziom dofinansowania pieca na pellet jest przewidziany dla gospodarstw domowych o najniższych dochodach.

Czy zakup pieca na pellet to opłacalna inwestycja?

Tak, zakup pieca na pellet to opłacalna inwestycja zarówno w przypadku domów jednorodzinnych, w których przeprowadzana jest termomodernizacja obejmująca wymianę nieefektywnego źródła ciepła, jak i nowo powstających budynków. Do najważniejszych zalet tego rodzaju urządzeń zalicza się:

  • wygodną obsługę – nowoczesne piece są wyposażone w podajniki, które automatycznie dozują odpowiednią ilość paliwa i dostarczają je do komory spalania,
  • bezpieczeństwo – tego rodzaju kotły są wyposażone w szereg zabezpieczeń przeciwpożarowych,
  • niższe koszty ogrzewania – piece na pellet są bardziej ekonomiczne niż np. piece gazowe czy elektryczne.

Wybierając kocioł na pellet do swojego domu, zwróć uwagę na to, czy dany model jest wyposażony w nowoczesne rozwiązania technologiczne. Takie funkcje, jak np. automatyczne czyszczenie palnika czy wymiennika ciepła zwiększają komfort użytkowania. Sterowniki kontrolują pracą kotła w taki sposób, aby proces spalania przebiegał sprawnie i ekonomicznie. Jeśli planujesz zakup niezawodnego urządzenia grzewczego, którego nie obejmie zakaz palenia w najbliższych latach, to wybór pieca na pellet jest strzałem w dziesiątkę.

Jak wybrać piec na pellet, aby był ekologiczny i ekonomiczny?

Aby móc swobodnie korzystać z pieca na pellet, musi on spełniać określone wymogi związane z emisją zanieczyszczeń. Specjaliści Duneko pomogą ci dobrać model, który spełni wszelkie oczekiwania zarówno związane z wymogami formalnymi, jak i jego użytkowaniem. Co ważne, program „Czyste Powietrze” umożliwia otrzymanie dotacji wyłącznie na urządzenia wysoce sprawne energetycznie ujęte na liście ZUM. Obejmuje ona m.in. kotły na pellet i pompy ciepła, których parametry są zgodne z wszelkimi oczekiwaniami.

Wybierając piec do domu jednorodzinnego, należy zwrócić szczególną uwagę przede wszystkim na:

  • moc urządzenia,
  • klasę energetyczną.

Pierwszy parametr musi być dopasowany m.in. do powierzchni budynku, rodzaju i jakości izolacji termicznej, a także ogólnego zapotrzebowania na ciepło. W domach nieocieplonych, z nieszczelnymi drzwiami i oknami potrzebna jest zdecydowanie większa moc kotła niż w nowoczesnych energooszczędnych obiektach.

Odpowiedni dobór mocy pieca na pellet wpływa na jego efektywność oraz koszty ogrzewania. Gdy jest ona za duża, kocioł wytwarza za dużo ciepła, które i tak nie może być wykorzystane. To generuje większe zużycie paliwa i może powodować poważne awarie instalacji grzewczej. Z kolei w przypadku zbyt małej mocy urządzenie nie jest w stanie zapewnić optymalnego komfortu termicznego.

Od klasy efektywności energetycznej zależy, czy kocioł będzie zużywał dużo prądu. W Duneko wykorzystujemy wyłącznie modele z oznaczeniem A+++. Są to piece energooszczędne, których stosowanie pozwala ograniczyć wydatki związane z ogrzewaniem.

Jak zadbać o ekologiczne ogrzewanie domu jednorodzinnego?

Jeśli w twoim domu stosuje się przestarzałe źródło ogrzewania np. piec węglowy niskiej klasy niespełniający norm emisji spalin, już teraz pomyśl o jego wymianie. Odchodzenie od tzw. kopciuchów trwa już od kilku lat. Zakaz palenia w piecach niższych klas są stopniowo wprowadzane w poszczególnych województwach. Takie działania mają przede wszystkim poprawić jakość powietrza i ograniczyć zanieczyszczenie atmosfery.

Specjaliści Duneko zajmą się nie tylko doborem odpowiedniego pieca na pellet do twojego domu, ale również przeprowadzeniem kompleksowej termomodernizacji budynku. Specjalizują się także w ociepleniach, wymianie okien i drzwi oraz montażu efektywnych systemów grzewczych. Dzięki nim twój dom będzie ogrzewany ekologicznie i ekonomicznie, co z pewnością odczujesz w niższych rachunkach.

Duneko zaufało już ponad 56 000 Polaków i także ty możesz dołączyć do tego grona. Nasze usługi wybierają także gwiazdy znane z telewizji czy kina – m.in. Robert Janowski, Cezary Żak i Małgorzata Ostrowska-Królikowska. Już dziś zadbaj o ekologiczne i oszczędne ogrzewanie swojego domu, a Duneko chętnie ci w tym pomoże!

Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak

Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.

Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.

Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.

Zobacz film i dowiedz się więcej

Zobacz również