Najlepszy piec na pellet – jak wybrać odpowiedni model?
Piece na pellet cieszą się dużą popularnością. Są one zgodne z nowymi wymogami dotyczącymi maksymalnej emisji CO2, a jednocześnie można je zastosować w już istniejących budynkach bez konieczności przeprowadzania rozległych prac remontowych. Jak wybrać najlepszy piec na pellet?
Jaki kocioł na pellet – czynniki, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru
Zastanawiasz się, jaki piec na pellet sprawdzi się najlepiej w Twoim budynku? Wybierając takie urządzenie, warto zwrócić uwagę na kilka czynników:
- moc kotła – kluczowym czynnikiem jest odpowiednie dopasowanie mocy kotła do wielkości domu. Przyjmuje się, że na każde 10–15 m² powierzchni użytkowej potrzeba około 1 kW. Znaczenie ma też stopień ocieplenia budynku, technologia budowlana, jakość okien i drzwi czy rodzaj wentylacji;
- klasa energetyczna – im wyższa klasa, tym bardziej energooszczędne jest urządzenie. W Duneko korzystamy z kotłów o najwyższym standardzie A+++;
- rodzaj palnika – z funkcją automatycznego czyszczenia lub ręczny. Pierwszy wariant sprawia, że obsługa kotła staje się łatwiejsza;
- pojemność zasobnika – im jest ona większa, tym rzadziej trzeba uzupełniać kocioł na pellet. Mniejsze modele sprawdzą się jednak w mieszkaniach i tam, gdzie nie ma zbyt dużo miejsca na montaż zasobnika mieszczącego co najmniej 100 kg;
- automatyczne rozwiązania – jak monitorowanie poziomu paliwa, dostosowywanie wydajności pracy do aktualnych warunków w budynku czy możliwość programowania niższej temperatury w czasie, gdy nie ma Cię w domu. Nowoczesne kotły pelletowe są również kompatybilne z aplikacjami mobilnymi do zdalnego sterowania;
- koszty eksploatacji – znaczenie ma nie tylko niski pobór energii elektrycznej, lecz także zużycie paliwa, wydajność spalania pelletu oraz koszt ewentualnych napraw i obowiązkowych przeglądów;
- emisja spalin – kotły na paliwa stałe muszą mieć co najmniej 5 klasę i być zgodne z normą Ecodesign. Piece na pellet są jednymi z najbardziej ekologicznych urządzeń tego typu, jednak trzeba się upewnić, że wybrany model ma wymagane certyfikaty;
- wielkość – to, jaki piec na pellet wybierzesz, zależy m.in. od dostępności miejsca. Jeśli w budynku znajduje się osobna kotłownia, można postawić na większy model;
- producent i gwarancja – warto wybierać kotły na pellet od renomowanych producentów, którzy zapewniają kompleksową obsługę i wieloletnią gwarancję na swoje urządzenia.
Moc, czyli najważniejszy czynnik podczas wyboru pieca na pellet
Nawet najlepszej jakości piec na pellet wyposażony w szereg automatycznych rozwiązań nie sprawdzi się, jeśli będzie mieć za małą moc. Nie będzie on bowiem w stanie skutecznie ogrzać budynku o konkretnej powierzchni. Z tego powodu przed wyborem odpowiedniego urządzenia trzeba wykonać niezbędne wyliczenia i pomiary. Aby obliczyć moc kotła, trzeba znać takie informacje jak:
- kubatura budynku – powierzchnia pomnożona przez wysokość pomieszczeń. W wysokich budynkach zapotrzebowanie na energię cieplną będzie większe;
- współczynnik ogrzewania – zależy od jakości ocieplenia budynku, szczelności okien i drzwi czy ogólnej technologii budowlanej. W starszych domach parametr ten będzie mniej korzystny. W przypadku zupełnie nieocieplonych obiektów często bardziej opłaca się przeprowadzić kompletną termomodernizację przed montażem kotła, by móc kupić model o mniejszej mocy i obniżyć koszty jego eksploatacji.
Ważne są także straty ciepła w budynku. Są one powodowane np. przez okna i drzwi o zbyt wysokim współczynniku przenikania ciepła, a także mostki termiczne w izolacji. Wylicza się je poprzez przeprowadzenie profesjonalnych pomiarów w budynku i wykonanie audytu energetycznego. W Duneko do każdej nieruchomości podchodzimy indywidualnie, wyliczając rzeczywisty współczynnik ogrzewania z uwzględnieniem strat ciepła.
Trzeba pamiętać, że moc kotła nie może być też za duża. Wówczas urządzenie będzie często wyłączać się i włączać, co wpłynie negatywnie na jego żywotność. Niewłaściwie dopasowana moc może powodować też zwiększenie kosztów związanych z poborem prądu. Wydajniejsze urządzenia są również droższe w zakupie i montażu.
Przeczytaj też: Jaka moc pieca na pellet do domu 120 m2? Sprawdź, jak ją wyliczyć Po utworzeniu wpisu dodać link
Piec na pellet do mieszkania
Piec na pellet sprawdzi się nawet w małym mieszkaniu, ale w takim miejscu warto wybrać urządzenie o konkretnych parametrach. Przede wszystkim powinno być ono stosunkowo małe, zwłaszcza gdy w lokalu nie ma osobnej kotłowni. Taki kocioł trzeba będzie uzupełniać częściej, ale w wielu budynkach jest to jedyne rozwiązanie.
Piece do mieszkań zwykle powinny mieć też mniejszą moc. W małych przestrzeniach wystarczą urządzenia o wydajności na poziomie kilku kW. Dokładna moc powinna jednak zależeć od powierzchni danego mieszkania oraz strat ciepła.
Koszty eksploatacji kotła na pellet
Jaki piec na pellet sprawdzi się najlepiej? Taki, którego eksploatacja będzie wiązała się z niskimi kosztami przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej wydajności działania. Funkcjonowanie kotła i zużycie paliwa można zoptymalizować poprzez:
- automatyczne funkcje – takie jak np. czujnik temperatury zewnętrznej czy zdalne sterowanie. Dzięki nim piec dostosowuje wydajność grzania do aktualnych warunków i potrzeb użytkowników. Gdy nie ma Cię w domu, możesz zmniejszyć temperaturę i podwyższyć ją dopiero tuż przed powrotem;
- wybór kotła o niższym poborze prądu – w tym przypadku warto zwrócić uwagę na klasę energetyczną;
- wybór odpowiedniej mocy kotła – za duża wartość wydajności będzie powodować dodatkowe koszty;
- klasa efektywności – określa ona, jak wydajny jest proces spalania i ile energii można uzyskać z konkretnej porcji paliwa. Warto jednak pamiętać, że na efektywność ogrzewania wpływa też jakość pelletu.
Cena kotła na pellet
Kotły na paliwa stałe są dostępne w bardzo różnych cenach. Dokładny koszt zależy przede wszystkim od jakości wykonania, mocy, wydajności, klasy energetycznej, a także szczegółów takich jak konstrukcja palnika, automatyczne systemy czy wielkość zasobnika. Na rynku można znaleźć modele o mocy kilku kW, które kosztują mniej niż 10 tysięcy złotych. W większych budynkach lub tych słabo ocieplonych lepiej sprawdzą się piece wydajniejsze, które kosztują nawet dwa razy więcej.
Na jakości kotła na pellet nie warto oszczędzać. Może bowiem okazać się, że względnie tańsze urządzenie będzie droższe w utrzymaniu, co przełoży się na wyższy ostateczny koszt całej inwestycji. W tym aspekcie warto zaufać specjalistom, którzy doskonale wiedzą, jaki piec na pellet sprawdzi się najlepiej w Twoim budynku i ile będzie kosztować jego użytkowanie.
Piec na pellet i inne paliwa
Niektóre piece na pellet są dostosowane również do wymagań innych paliw jak ekogroszek czy drewno. To dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy planujesz korzystać z różnych materiałów. Trzeba bowiem pamiętać, że w kotle można palić tylko takim surowcem, który wskazuje jego producent.
Kotły na pellet i inne paliwa spełniają wymagania ekologiczne. Warto jednak pamiętać, że biomasa generuje zdecydowanie mniej zanieczyszczeń i popiołu niż np. węgiel. Z tego powodu w przypadku pieców uniwersalnych może się okazać, że i tak najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z pelletu.
Łatwość obsługi kotła na pellet
Obecnie kotły na pellet są wyposażone w szereg nowoczesnych rozwiązań, np. automatyczne czyszczenie wymiennika ciepła i komory spalania, czujniki temperatury panującej na zewnątrz oraz możliwość zdalnego sterowania. Ważny jest też podajnik, który sam dozuje odpowiednią porcję paliwa z zasobnika. Wszystkie te rozwiązania sprawiają, że obsługa kotła przez człowieka jest ograniczona do minimum. W wielu przypadkach wystarczy jedynie załadować paliwo do zasobnika raz na kilka dni.
Najlepsze piece na pellet na rynku
Wybierając urządzenie, można sprawdzić internetowy ranking kotłów i opinie użytkowników poszczególnych modeli. Trzeba jednak pamiętać, że najwygodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z kompleksowej oferty firm, które zajmują się doborem i montażem pieców. Specjaliści z Duneko doskonale wiedzą, jakie urządzenia sprawdzają się najlepiej w konkretnych typach budynków. Mogą również dokładnie obliczyć optymalną moc urządzeń i szacowane koszty eksploatacji.
Nasze piece wyróżnia:
- łatwość użytkowania,
- bezdymne spalanie,
- ultraniska emisja pyłów,
- do 120 trybów pracy,
- algorytm różniczkujący z PID,
- niewielka ilość popiołu,
- automatyczne czyszczenie,
- zaawansowane zabezpieczenia.
Korzystamy wyłącznie z wysokiej jakości kotłów, które cechują się najwyższą klasą energetyczną i podlegają kilkuletniej gwarancji. Takie urządzenia zapewniają komfort termiczny w budynku, a jednocześnie nie generują dużych kosztów związanych z konserwacją, naprawami czy zużyciem paliwa. Z konkretnych modeli pieców korzystamy od lat, dzięki czemu mamy pewność co do ich długiej żywotności i zadowolenia naszych klientów. Pomożemy Ci wybrać kocioł na pellet, dzięki któremu skutecznie ogrzejesz nawet największy budynek.
Firma zdobywa zaufanie tysięcy Polaków, którzy chcą nie tylko nowoczesnych rozwiązań, ale także pewności co do skuteczności inwestycji.
Obecnie wybór pieców na pellet jest ogromny, dlatego przed zakupem odpowiedniego modelu trzeba zwrócić uwagę na wiele czynników. Warto powierzyć to zadanie specjalistom, którzy mają wieloletnie doświadczenie i doskonale wiedzą, jaki kocioł na pellet sprawdzi się najlepiej w danym budynku.
Ponad 44 tysięcy Polaków zaprosiło Duneko do swoich domów. Wśród użytkowników naszych nowoczesnych i wydajnych urządzeń są także gwiazdy filmu i telewizji, takie jak Teresa Lipowska, Robert Janowski, Magda Gessler, Cezary Żak oraz Małgorzata Ostrowska Królikowska. Zaufaj ich rekomendacji

Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.
Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.
Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.