Jaki piec na pellet do domu 150 m2 – moc i inne parametry
Piec na pellet to jedno z najbardziej ekologicznych urządzeń grzewczych. Wykorzystuje on odpowiednio przygotowaną biomasę, wolną od szkodliwych substancji. Takie urządzenia sprawdzają się zarówno w małych, jak i większych budynkach. Jaki piec na pellet do domu 150 m2 będzie najlepszy?
Kluczowe parametry przy wyborze pieca na pellet do domu 150 m2
Wybierając piec, który będzie służył do ogrzania domu o powierzchni 150 m2, warto skupić się przede wszystkim na jego mocy. Musi być ona na tyle duża, by skutecznie utrzymać odpowiednio wysoką temperaturę w budynku w sezonie zimowym. Nie może być jednak zawyżona. Zakup pieca o zbyt dużej mocy generuje bowiem dodatkowe koszty, a także sprawia, że urządzenie zużywa się szybciej.
Niezwykle istotne są również dodatkowe udogodnienia zastosowane w danym modelu kotła. Obecnie stawia się na piece na pellet do domu, które zostały wyposażone w automatyczny podajnik. Element ten pozwala na dozowanie odpowiedniej ilości paliwa, dzięki czemu użytkownik musi uzupełniać zbiornik jedynie raz na kilka dni. Takie rozwiązanie sprawia, że kocioł staje się praktycznie bezobsługowy.
Dobrym wyborem jest też zakup pieca z płaszczem wodnym, który pozwoli na podgrzewanie wody użytkowej bez konieczności inwestowania w dodatkowy system.
Znaczenie ma również jakość pieca na pellet i jego zgodność z obowiązującymi normami. Materiał ten jest ekologicznym źródłem ciepła, ale samo urządzenie musi mieć co najmniej 5 klasę oraz certyfikat Ekoprojekt. W Duneko korzystamy wyłącznie z takich pieców, dzięki czemu nie musisz martwić się problemami w razie kontroli. Urządzenia kwalifikują się również do rządowych dofinansowań termomodernizacji i wymiany nieefektywnych źródeł ciepła.
Jaka moc pieca na pellet do domu 150 m2?
Moc pieca na pellet do domu 150 m2 musi być odpowiednio dopasowana do specyfiki danego budynku. Znaczenie ma nie tylko jego dokładna powierzchnia, lecz także ewentualne straty ciepła, jakość ocieplenia, technologia budowy, współczynnik U okien i drzwi czy rok budowy. Oznacza to, że optymalna moc pieca na pellet do domu 150 m2 będzie różna dla każdego obiektu.
Przybliżoną optymalną wartość mocy kotła do domu 150 m2 można obliczyć, korzystając z następującego wzoru:
Kubatura budynku [m3] x współczynnik ogrzewania [W/m3] = moc kotła na pellet [W]
Uzyskaną wartość należy przeliczyć na kilowaty – to w tej jednostce najczęściej jest podawana moc pieców na pellet.
Współczynnik ogrzewania różni się w zależności od tego, jak dobrze jest zaizolowany budynek i ile ciepła wydostaje się z niego przez ściany, dach, okna, drzwi czy fundamenty. W przypadku nowych, dobrze termoizolowanych obiektów zwykle jest to około 40 W/m3. W starszych domach, zwłaszcza tych, które nigdy nie zostały ocieplone, wartość ta jest większa o nawet kilkadziesiąt procent. Oznacza to, że zapewnienie komfortu termicznego w budynku wybudowanym dawno i niezaizolowanym będzie wiązało się ze znacznie większym wydatkiem.
Termomodernizacja przed montażem kotła na pellet
Moc pieca na pellet potrzebną do skutecznego ogrzania budynku można łatwo zmniejszyć. Ma to znaczenie zwłaszcza w domach już istniejących. W starszych nieruchomościach zwykle występują zwiększone straty energii, z którymi można sobie poradzić poprzez modernizację.
Przed montażem kotła na pellet warto zadbać o odpowiednie ocieplenie ścian, stropów i poddasza, a także wymianę okien i drzwi na te o mniejszym współczynniku przenikania ciepła. Wpłynie to nie tylko na cenę zakupu pieca (będzie można wybrać model o mniejszej mocy, czyli tańszy), lecz także późniejsze koszty eksploatacji. Na termomodernizację można uzyskać dofinansowanie, dzięki czemu inwestycja nie obciąży nadmiernie Twojego budżetu.
Pomoc przy wyborze kotła na pellet do domu 150 m2
Każdy budynek jest inny, dlatego przy wyborze kotła na pellet warto skorzystać z pomocy specjalistów. W Duneko używamy technologii, dzięki którym możemy określić straty ciepła dla danego obiektu. Przeprowadzamy audyt energetyczny, na podstawie którego dobieramy optymalną moc kotła na pellet. Wykonywane przez nas wyliczenia są bardzo dokładne, dzięki czemu zamontowany piec na pellet sprawdzi się również zimą, nie generując przy tym niepotrzebnych kosztów.
Firma ta wyróżnia się na rynku dzięki unikalnemu algorytmowi doboru mocy instalacji grzewczej, który zgłoszono do Urzędu Patentowego. Dzięki temu innowacyjnemu podejściu, DUNEKO może zagwarantować klientom najwyższą jakość i efektywność.
Zajmujemy się też montażem kotłów na pellet – zarówno w nowych, jak i starszych budynkach. Pomagamy też uzyskać dofinansowanie inwestycji oraz zebrać dokumenty, które muszą trafić do odpowiednich urzędów.
Nasze piece charakteryzują:
- łatwość użytkowania,
- kompaktowe wymiary pieca,
- bardzo niska emisja pyłów,
- bezawaryjna praca kotła przez lata,
- minimalistyczny, nowoczesny design,
- bezdymne spalanie.
Wybór kotła na pellet powinien zależeć nie tylko od powierzchni domu, lecz także wielu innych czynników. Wymaga on przeanalizowania licznych aspektów, które różnią się w zależności od parametrów nieruchomości. Z tego powodu warto powierzyć to zadanie specjalistom, którzy nie tylko dobiorą odpowiedni piec na pellet do domu 150 m2, lecz także zajmą się jego montażem.
Urządzenie od Duneko polecają gwiazdy filmu i telewizji, takie jak Teresa Lipowska, Robert Janowski, Magda Gessler, Cezary Żak oraz Małgorzata Ostrowska Królikowska, które korzystają z nich i doceniają walory nowoczesnych i wydajnych kotłów.

Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.
Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.
Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.