Autor wpisu: Zespół DUNEKO – eksperci zajmujący się energetyką oraz termodynamiką.  Specjalizują się w odnawialnych źródłach energii, w tym pompach ciepła i panelach słonecznych.

Piec na pellet do mieszkania 70 m2 – jak wybrać odpowiedni?

Piece na pellet są stosowane nie tylko w domach jednorodzinnych. Można je zamontować również w mieszkaniach, zwłaszcza gdy nie mają one przyłączenia do sieci miejskiego ogrzewania. Jaki kocioł na pellet sprawdzi się w lokalu o powierzchni 70 m2?

Moc pieca na pellet do mieszkania 70 m2

Jaki piec na pellet do mieszkania 70 m2 będzie najlepszy? Najważniejsze jest dobranie odpowiedniej mocy takiego urządzenia. Musi być ona adekwatna do rzeczywistego zapotrzebowania na energię cieplną w danym budynku. Parametr ten różni się w zależności od:

  • stopnia ocieplenia – w nieocieplonych blokach konieczne jest zastosowanie kotła na pellet o wyższej mocy;
  • szczelności okien i drzwi – stare okna, zwłaszcza te drewniane, przepuszczają dużą ilość ciepła;
  • kubatury – można ją wyliczyć, mnożąc powierzchnię przez wysokość pomieszczenia;
  • systemu wentylacji – jest ona niezbędna, ale może powodować straty ciepła.

W starszych budynkach będzie potrzebny piec na pellet o mocy nawet o kilka kilowatów większej niż w przypadku nowoczesnych bloków. Z tego powodu ten parametr zawsze wylicza się indywidualnie.

Wzór na moc pieca na pellet do mieszkania 70 m2

Kocioł na pellet drzewny jest jedną z najbardziej ekologicznych form ogrzewania. Aby jednak takie urządzenie działało wydajnie, musi zostać odpowiednio dobrane do parametrów mieszkania. Optymalną moc pieca na pellet można wyliczyć, korzystając z następującego wzoru:

Kubatura budynku [m3] x współczynnik ogrzewania [W/m3] = moc kotła na pellet [W]

Współczynnik ogrzewania zależy od stopnia izolacji budynku oraz miejsc, w których dochodzi do większych strat ciepła. Różni się on w zależności od technologii budowlanej, materiałów izolacyjnych czy szczelności okien i drzwi. W przypadku nowszych bloków wynosi on około 30–40 W/m3. W starszych budynkach, które nigdy nie zostały ocieplone, może być nawet dwukrotnie wyższy.

W mieszkaniach o powierzchni 70 m2 najczęściej wystarczy kocioł na pellet o mocy około 8 kW.

Aby wyliczyć dokładną moc kotła na pellet do mieszkania 70 m2, warto skorzystać z pomocy specjalistów. W Duneko wykonujemy pomiary, dzięki którym możemy określić realne zapotrzebowanie budynku na energię cieplną oraz ewentualne straty ciepła. Tylko tak wyliczona moc kotła na pellet będzie dokładna, co pomoże wybrać odpowiednie urządzenie do danego mieszkania.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, wybierając piec na pellet?

Wybierając piec na pellet do mieszkania 70 m2, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego moc. Znaczenie mają także takie czynniki jak:

  • automatyczne systemy – w wielu nowych piecach stosuje się automatyczny podajnik, który sam dozuje paliwo. Popularne są też systemy sterowania ustawieniami z poziomu smartfona. Dzięki temu obsługa urządzenia staje się łatwiejsza;
  • jakość i żywotność – warto kupić piec na pellet od sprawdzonego producenta. Urządzenie to powinno być objęte gwarancją, która obowiązuje przez co najmniej kilka lat;
  • wielkość zasobnika – to właśnie w nim przechowuje się zapas paliwa. Gdy jest on większy, kocioł staje się praktycznie bezobsługowy. Wielkość pojemnika do mieszkania o powierzchni 70 m2 powinna wynosić około 30–60 kg. Wystarczy wsypać worek pelletu do zasobnika, by nie martwić się obsługą systemu przez kolejne dni;
  • efektywność cieplna – piec na pellet powinien cechować się wysoką efektywnością działania. Ważne, by maksymalnie wykorzystywał energię powstającą w wyniku spalania biomasy.

Dobrej jakości produkt będzie działać dłużej, minimalizując koszty związane z ewentualnymi naprawami. Taki sprzęt gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania przez lata. Musi być jednak odpowiednio dobrany do specyfiki mieszkania – zbyt mała lub za duża moc stanowią problem i generują dodatkowe wydatki.

Profesjonalny dobór kotła na pellet do mieszkania 70 m2

W Duneko dobieramy systemy ogrzewania domów i mieszkań do indywidualnych potrzeb klientów oraz parametrów technicznych nieruchomości. Wykonujemy pomiary, analizujemy informacje i przedstawiamy najlepsze rozwiązania w danym przypadku. Pomagamy również uzyskać dofinansowanie, dzięki któremu można skutecznie zmniejszyć koszt inwestycji. Działamy na rynku od lat, dlatego możemy pochwalić się dużym doświadczeniem w doborze i montażu kotłów na pellet.

Firma ta wyróżnia się na rynku dzięki unikalnemu algorytmowi doboru mocy instalacji grzewczej, który zgłoszono do Urzędu Patentowego. Dzięki temu innowacyjnemu podejściu, DUNEKO może zagwarantować klientom najwyższą jakość i efektywność.

U nas można liczyć na piece, które:

  • są łatwe w obsłudze,
  • cechują się bardzo niską emisją spalin,
  • mają kompaktowe wymiary i nowoczesny design,
  • zapewniają bezawaryjną pracę,
  • mają system zabezpieczania płomienia,
  • mogą mieć aż 120 trybów pracy,
  • zapewniają bezdymne spalanie.

Kocioł na pellet to jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań do mieszkań, które nie zostały przyłączone do ogólnej sieci centralnego ogrzewania. Takie urządzenie musi jednak zostać odpowiednio dobrane do specyfiki nieruchomości i potrzeb jej mieszkańców. Wybierając kocioł na pellet, warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy zajmą się też jego późniejszym montażem.

Wydajne i nowoczesne urządzenia od Duneko polecają gwiazdy filmu i telewizji takie jak Teresa Lipowska, Robert Janowski, Magda Gessler, Cezary Żak oraz Małgorzata Ostrowska Królikowska.

Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak

Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.

Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.

Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.

Zobacz film i dowiedz się więcej

Zobacz również