Autor wpisu: Zespół DUNEKO – eksperci zajmujący się energetyką oraz termodynamiką.  Specjalizują się w odnawialnych źródłach energii, w tym pompach ciepła i panelach słonecznych.

Jak dobrać kocioł na pellet do powierzchni domu?

Planujesz montaż kotła na pellet? Musisz wiedzieć, jak prawidłowo dopasować jego moc do powierzchni domu. Dzięki temu wybierzesz model, który będzie pracować wydajnie i niemal bezawaryjnie. Dowiedz się, jak właściwie obliczyć moc kotła oraz na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.

Powierzchnia budynku a moc kotła na pellet – co trzeba wiedzieć?

Dobierając kocioł na pellet do domu, trzeba uwzględnić przede wszystkim kubaturę budynku, a także jego zapotrzebowanie na ciepło. Im lepiej przeprowadzona termomodernizacja, tym mniejsze straty ciepła.

To, jaką moc powinien mieć kocioł na pellet, zależy głównie od kubatury pomieszczeń oraz wskaźnika powierzchniowego. Ten ostatni informuje, ile wynoszą straty ciepła w budynku. Przyjmuje się, że nowoczesne domy energooszczędne z dobrą izolacją termiczną mają wskaźnik powierzchniowy na poziomie 40–50 W/m3. W przypadku starszych budynków, w których nie wykonano termomodernizacji, jest ona poziomie ok. 60 W/m3.

Możesz obliczyć szacunkową moc kotła do domu, korzystając z poniższego wzoru:

moc kotła na pellet (W) = kubatura budynku (m3) x wskaźnik powierzchniowy (W/m3)

Do obliczenia kubatury budynku lub pomieszczenia potrzebujesz jego powierzchni w m2 oraz wysokości. Przykładowo: pomieszczenie o powierzchni 50 m2 oraz standardowej wysokości 2,6 m ma kubaturę 130 m3 (50 m2*2,6m).

Jeśli chcesz mieć pewność, że kocioł na pellet będzie właściwie dopasowany, zaufaj specjalistom z Duneko. Przeprowadzą oni niezbędne pomiary i na ich podstawie znajdą model pieca, który najlepiej sprawdzi się w Twoim domu.

Jaki piec na pellet do ogrzania domu o powierzchni 70 m2?

Aktualne przepisy prawa dopuszczają możliwość postawienia domu o powierzchni do 70 m2 bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Jaki piec na pellet będzie odpowiedni do takiego budynku? W domu o powierzchni 70 m2 z bardzo dobrą izolacją powinien sprawdzić się model o mocy 7–8 kW. Jeśli ocieplenie nie jest najlepszej jakości, warto wybrać nieco mocniejszy piec, aby zapewnił on komfort termiczny bez względu na warunki pogodowe.

Jaka moc grzewcza kotła do domu 100 m2?

Zastanawiasz się, jaka moc pieca do ogrzania domu o powierzchni 100 m2? Korzystając z przedstawionego wyżej wzoru, można łatwo obliczyć, że powinna ona wynosić ok. 10–12 kW w przypadku budynku z bardzo dobrą izolacją.

Jak dobrać moc pieca do domu o powierzchni 150 m2?

W domu o powierzchni 150 m2, który ma bardzo dobrą izolację oraz wskaźnik powierzchniowy na poziomie 40 W/m2, sprawdzi się kocioł na pellet o mocy 16–17 kW. Jeśli jednak jest to nieco starszy dom, w którym zapotrzebowanie na ciepło jest wyższe, warto wybrać model o większej mocy grzewczej.

Jak dobrać moc kotła do domu o powierzchni 200 m2?

Jeśli chcesz dobrać kocioł do dużego domu o powierzchni 200 m2, wybierz taki, którego moc nie jest niższa niż 20–22 kW. W przypadku nieefektywnej izolacji termicznej zadbaj o to, aby jego moc była jeszcze wyższa. W przeciwnym razie nie spełni on swojej funkcji i nie będzie w stanie wytworzyć odpowiedniej ilości ciepła.

Od czego jeszcze powinna zależeć moc kotła na pellet?

Kocioł na pellet może nie tylko ogrzewać poszczególne pomieszczenia, lecz także podgrzewać wodę użytkową. Zwróć więc na to uwagę, wybierając moc kotła. Jeśli urządzenie ma być wykorzystane również do przygotowania c.w.u, postaw na nieco wydajniejszy model.

Dobierając moc kotła, uwzględnij także rodzaj instalacji grzewczej. W domach, w których zastosowano ogrzewanie podłogowe, zapotrzebowanie na moc kotła/energię jest mniejsze, ze względu na to, że jest to instalacja niskotemperaturowa. Jednak gdy korzystasz z tradycyjnych kaloryferów, wydajność pieca musi być zdecydowanie wyższa.

Zapotrzebowanie na ciepło zależy również od liczby osób zamieszkujących budynek oraz ich preferencji. Jeżeli domownicy lubią długie kąpiele w gorącej wodzie i wyższą temperaturę w pomieszczeniach, to dobór mocy kotła powinien uwzględniać te dwa elementy.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze kotła na pellet?

Aby zapewnić efektywne ogrzewanie pomieszczeń, uwzględnij nie tylko moc pieca. Pod uwagę weź także:

  • klasę energetyczną – im jest ona wyższa, tym mniej prądu zużywa, dlatego najlepiej stawiać na urządzenia A+++, które oferujemy w Duneko;
  • wydajność – im wyższa efektywność, tym mniejsze zużycie paliwa, a więc także niższe koszty eksploatacji urządzenia oraz ogrzewania domu;
  • pojemność zasobnika – powinna być dopasowana do mocy urządzenia, aby uzupełnianie paliwa odbywało się jak najrzadziej;
  • rozmiary pieca – powinny być dostosowane do pomieszczenia, w którym będzie on zamontowany.

Nie bez znaczenia są także dodatkowe funkcje, które sprawiają, że korzystanie z urządzenia jest jeszcze wygodniejsze. Nowoczesne kotły na pellet są wyposażone np. w system automatycznego czyszczenia, dzięki którym ich obsługa jest ograniczona do niezbędnego minimum czy zdalne sterowanie parametrami urządzenia.

Nowy piec na pellet tylko z Duneko

Wybór odpowiedniego kotła na pellet nie jest łatwym zadaniem, dlatego z pomocą przychodzą specjaliści Duneko. Mają dużą wiedzę na temat nowoczesnych urządzeń grzewczych i doskonale wiedzą, jak dopasować ich parametry do indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Duneko pomoże Ci stworzyć ekologiczny i energooszczędny dom.

Zastanawiasz się, dlaczego warto nam zaufać? Oferujemy wysokiej jakości piece na pellet, które wyróżnia m.in. bezproblemowa obsługa, zaawansowane systemy bezpieczeństwa oraz nowoczesne systemy ułatwiające ich użytkowanie. Nasze kotły charakteryzuje najwyższa klasa energetyczna oraz kilkuletnia gwarancja.

O tym, jak popularne i godne zaufania są nasze produkty, świadczy zadowolenie klientów, w tym osób znanych z telewizji, m.in. Magdy Gessler, Cezarego Żaka i Teresy Lipowskiej. Dowiedz się, dlaczego tak chętnie wybierają urządzenia Duneko!

Moc grzewcza kotła na pellet nie może być zbyt niska, bo wtedy nie zapewni komfortu termicznego, ani zbyt wysoka, gdyż będzie on pracować nieefektywnie. Tylko właściwy dobór parametrów urządzenia grzewczego sprawi, że będziesz mógł w pełni cieszyć się komfortem, jaki zapewnia.

Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak

Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.

Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.

Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.

Zobacz film i dowiedz się więcej

Zobacz również