Czy warto kupić piec na pellet?
Zainteresowanie efektywnymi i ekologicznymi sposobami ogrzewania domów jednorodzinnych stale rośnie. Jednym z takich urządzeń jest piec na pellet drzewny, który jest chętnie wybierany zarówno do nowych, jak i starszych budynków. Dowiedz się, czy jego zakup to dobre rozwiązanie także w Twoim przypadku.
Czy opłaca się montować piec na pellet?
Tak, montaż pieca na pellet w domu jednorodzinnym to opłacalna inwestycja. Takie urządzenie umożliwia efektywne ogrzewanie budynku, co przekłada się na mniejsze zużycie paliwa. Koszty ogrzewania pelletem są niższe w porównaniu na przykład z węglem. |
Najważniejsze zalety kotłów pelletowych to:
- korzystniejszy wpływ na środowisko naturalne – pellet to ekologiczne paliwo produkowane bez sztucznych dodatków, które w procesie spalania emituje zdecydowanie mniej zanieczyszczeń w porównaniu do węgla;
- łatwa obsługa – są to urządzenia pracujące automatycznie, dlatego wizyty w kotłowni można ograniczyć do minimum;
- niższe koszty ogrzewania – pellet ma wysoką wydajność energetyczną i efektywność spalania, dlatego jest w stanie wytworzyć więcej ciepła z niewielkiej ilości paliwa;
- bezpieczeństwo – nowoczesne piece na pellet są wyposażone w liczne zabezpieczenia przeciwpożarowe.
Takie urządzenia są wygodne w użytkowaniu ze względu na to, że wyposażono je w systemy ułatwiające utrzymywanie ich w czystości. Automatyczne czyszczenie paleniska czy rozpalanie i wygaszanie paleniska sprawiają, że korzystanie z pieca na pellet jest komfortowe.
Dodatkowym atutem jest to, że pellet sprzedaje się w wygodnych opakowaniach, co ułatwia jego transport oraz przechowywanie. Podczas jego spalania wokół pieca unosi się przyjemny zapach drewna. Wybierając pellet, nie musisz się martwić wytwarzaniem zbyt dużej ilości popiołu, a ten, który powstanie, możesz wykorzystać na przykład jako nawóz do roślin.
Jak działa piec na pellet?
Kotły pelletowe to urządzenia wyposażone w zasobnik oraz podajnik, dlatego są praktycznie bezobsługowe. Wystarczy tylko regularnie uzupełniać poziom paliwa, a system automatycznie będzie go przenosić do paleniska.
Pellet powstaje głównie ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych, takich jak trociny, wióry i zrębki. Ma postać granulatu o średnicy 6–8 mm.
W procesie spalania pierwszym etapem jest odparowanie wody z pelletu na skutek działania wysokiej temperatury. Następnie z pelletu uwalniane są gazy, które poddaje się procesowi spalania. Ostatnim etapem jest wypalenie powstałego węgla drzewnego. Ubocznym efektem spalania pelletu jest zaledwie odrobina popiołu.
Czy można uzyskać dofinansowanie pieca na pellet?
Unijna dyrektywa Ekoprojekt zakłada systematyczną wymianę nieefektywnych i nieekologicznych kotłów na nowe, zdecydowanie bardziej przyjazne środowisku. Oznacza to, że piece węglowe niespełniające norm muszą zostać zastąpione na przykład urządzeniami na pellet.
Specjaliści Duneko pomogą Ci zdobyć dofinansowanie na zakup ekologicznego kotła. Mamy 100% skuteczności w uzyskiwaniu dotacji i chętnie przyczyniamy się do spełniania marzeń o energooszczędnym domu. |
Dofinansowanie wymiany pieca jest realizowane w ramach programu „Czyste Powietrze”. Aktualnie nabór wniosków został wstrzymany ze względu na wprowadzane zmiany, jednak zostanie wznowiony 31 marca 2025 roku.
Jak wybrać piec na pellet drzewny?
Jeśli zastanawiasz się nad zakupem pieca na odnawialne źródło energii, jakim jest pellet, przede wszystkim zwróć uwagę na moc kotła. Musi być właściwie dopasowana do wielkości budynku. Możesz przyjąć, że na każde 10–15 m2 powierzchni moc pieca powinna wynosić 1 kW. Wszystko zależy od zapotrzebowania domu na ciepło. Jeśli nie wiesz, jak dobrać kocioł na pellet, aby dobrze pełnił swoją funkcję, specjaliści Duneko chętnie Ci w tym pomogą.
Ważne parametry, które trzeba uwzględnić przy wyborze pieca na to ekologiczne paliwo odnawialne, to:
- klasa energetyczna – w Duneko korzystamy wyłącznie z kotłów o najwyższym standardzie A+++;
- rozmiary zasobnika – muszą być dopasowane do zapotrzebowania budynku na ciepło, tak aby trzeba go było uzupełniać jak najrzadziej;
- automatyzacja – kocioł powinien być wyposażony w nowoczesne rozwiązania technologiczne, dzięki którym będzie praktycznie bezobsługowy.
Warto wybierać ekologiczne piece od renomowanych producentów zapewniających wieloletnią gwarancję oraz kompleksowy serwis.
Postaw na piec na pellet od Duneko!
Jeśli planujesz przeprowadzić termomodernizację domu obejmującą wymianę źródła ciepła, skorzystaj z kompleksowej oferty Duneko. Nasi specjaliści dobiorą urządzenie do parametrów budynku, uwzględniając moc pieca i zapotrzebowanie na ciepło. Zaufały nam między innymi liczne gwiazdy filmu i telewizji – w tym Teresa Lipowska, Cezary Żak czy Małgorzata Ostrowska-Królikowska. Także Ty możesz dołączyć do grona naszych zadowolonych klientów, doceniających zalety kotłów na pellet. Zajmujemy się nie tylko montażem pieców i pomp ciepła, lecz także ocieplaniem budynków oraz wymianą okien i drzwi.
Jeśli chcesz efektywnie i ekologiczne ogrzewać swój dom, piec na pellet to rozwiązanie właśnie dla Ciebie. Zdecydowanie warto go kupić! Pamiętaj, aby wybierać urządzenia wyłącznie od cenionych i zaufanych producentów, które wyróżniają się wysoką wydajnością i sprawnością. Z Duneko zadbasz o komfort domowników, a także środowisko naturalne.

Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.
Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.
Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.