Jaka moc pieca na pellet do domu 120 m2? Sprawdź, jak ją wyliczyć
Piec na pellet to jedno z wielu dostępnych urządzeń, które pozwalają na utrzymanie odpowiedniej temperatury w budynku przez cały rok. Wykorzystuje on materiał, który jest bardziej przyjazny środowisku niż np. węgiel lub ekogroszek. Aby jednak taki system mógł działać prawidłowo, musi zostać dopasowany do specyfiki budynku. Jaka moc pieca na pellet do domu 120 m2 będzie odpowiednia?
Optymalna moc, czyli skuteczne ogrzewanie
Moc pieca na pellet do domu to jeden z najważniejszych parametrów takiego urządzenia. Jeśli jest ona za mała, system nie będzie w stanie wydajnie ogrzewać obiektu. Będzie to odczuwalne zwłaszcza zimą, gdy piec na pellet nie umożliwi osiągnięcia zadanej temperatury w budynku. Z tego powodu wybierając takie urządzenie, należy się upewnić, że jego moc nie będzie za mała.
Problematyczna może być też zbyt duża moc. Będzie odczuwalna głównie dla portfela właściciela nieruchomości. Taki piec na pellet skutecznie ogrzeje budynek, ale będzie się to wiązało z wyższymi kosztami zarówno eksploatacji, jak i zakupu urządzenia. Z tego powodu tak ważne jest wyliczanie optymalnej wartości tego parametru – nie za dużej i nie za małej.
Jak obliczyć zapotrzebowanie budynku na moc pieca na pellet?
Jaki kocioł na pellet sprawdzi się w standardowym domu jednorodzinnym? Aby obliczyć optymalną moc pieca na pellet do domu 120 m2, trzeba poznać kilka danych. Najważniejszy jest współczynnik ogrzewania. Różni się on w zależności od stopnia ocieplenia domu oraz jego położenia geograficznego. Zakłada się, że w Polsce współczynnik ogrzewania dla domu ocieplonego wynosi 40 W/m3, a dla budynku nieocieplonego – 48 W/m3.
Podane wartości są jedynie przybliżone. Może bowiem się okazać, że w dobrze ocieplonym budynku pojawią się inne czynniki, które spowodują straty ciepła. Na dokładny współczynnik ogrzewania wpływają też takie kwestie, jak:
- materiały zastosowane do izolacji budynku,
- rok budowy domu,
- ekspozycja na światło słoneczne,
- dokładna szerokość geograficzna,
- stopień i jakość wykonania izolacji domu.
Oznacza to, że dokładny współczynnik ogrzewania są w stanie wyliczyć jedynie specjaliści. W Duneko wykonujemy niezbędne pomiary, na których podstawie jest możliwe określenie realnych strat ciepła w budynku.
Trzeba znać również dokładną powierzchnię obiektu i jego kubaturę (powierzchnia domu x wysokość pomieszczeń). Razem ze współczynnikiem ogrzewania są to najważniejsze dane, bez których nie da się skorzystać ze wzoru na zapotrzebowanie budynku na moc pieca na pellet.
Wzór na moc grzewczą kotła
Aby obliczyć moc grzewczą kotła, która będzie odpowiednia dla budynku o powierzchni 120 m2, należy skorzystać z następującego wzoru:
- kubatura budynku m3 x współczynnik ogrzewania W/m3 = moc kotła na pellet W.
Uzyskany wynik będzie podany w watach. Należy zamienić je na kilowaty, aby uzyskać wartość prezentowaną w specyfikacji technicznej większości urządzeń.
Zaleca się wybranie kotła na pellet o mocy wyższej o około 1–2 kW niż uzyskany wynik. Takie urządzenia będą bowiem lepiej radzić sobie z dużymi mrozami, które w Polsce występują przez co najmniej kilka dni w roku.
Jaki piec na pellet do domu 120 m2 będzie najlepszy?
Moc grzewcza kotła na pellet do domu 120 m2 najczęściej powinna wynosić kilkanaście kilowatów. W przypadku pomieszczeń o większej kubaturze czy tych nieocieplonych wartość ta będzie wyższa. W kompaktowych domach pasywnych niekiedy można zastosować nawet kocioł o mocy 10 kW.
Termomodernizacja przed zakupem pieca na pellet
Zanim kupisz piec na pellet, warto rozważyć dodatkowe ocieplenie budynku. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku starszych obiektów, które nigdy nie zostały zaizolowane lub zastosowane materiały straciły swoje pierwotne właściwości. Taki krok wiąże się z dodatkowymi kosztami, jednak pozwala na zmniejszenie mocy pieca, która będzie niezbędna do ogrzewania domu przez cały rok.
Termomodernizacja obejmuje nie tylko ocieplenie ścian, lecz także:
- wymianę okien i drzwi na modele o niższym współczynniku przenikania ciepła,
- docieplenie fundamentów, stropów i poddaszy nieużytkowych.
W wyniku odpowiednio przeprowadzonej termomodernizacji można obniżyć współczynnik ogrzewania o co najmniej kilka W/m3. Oznacza to, że w dobrze ocieplonym budynku będzie potrzebny piec na pellet o niższej mocy, a więc urządzenie zdecydowanie tańsze w zakupie, montażu i późniejszej eksploatacji.
Na termomodernizację można uzyskać atrakcyjne dofinansowania – niektóre z nich obejmują również zakup kotła. Dzięki nim możliwe staje się obniżenie kosztu inwestycji, często o nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. W Duneko pomagamy uzyskać dofinansowanie montażu bardziej ekologicznych źródeł energii, które pozwolą na zachowanie komfortu cieplnego w budynku przez cały rok.
Co jeszcze trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze kotła do domu 120 m2?
Sama moc pieca to nie wszystko. Wybierając takie urządzenie, trzeba wziąć pod uwagę również wiele dodatkowych parametrów, jak np.:
- zużycie pelletu – to od niego zależy codzienny koszt ogrzania domu. Najlepiej wybierać piece o wysokiej wydajności, które pozwalają na zachowanie komfortu termicznego przy jak najniższym możliwym zużyciu paliwa;
- możliwość automatyzacji – doskonałym wyborem są kotły z automatycznym podajnikiem. Może on samodzielnie dozować kolejne porcje paliwa, co minimalizuje czas potrzebny do obsługi urządzenia. Takie rozwiązanie optymalizuje również działanie pieca, co przekłada się na niższe zużycie pelletu;
- możliwość programowania – sterowniki z funkcjami programowania i zdalnym dostępem pozwalają na optymalne zarządzanie pracą kotła. Możliwość zdalnego sterowania i monitorowania pracy kotła przez aplikacje mobilne lub sieć internetową zwiększa wygodę użytkowania. Użytkownik może np. ustawić niższą temperaturę, gdy nie ma go w domu, i zwiększyć ją na chwilę przed powrotem;
- wielkość zasobnika na pellet – większe zasobniki na pellet trzeba rzadziej uzupełniać, co zapewnia wygodę użytkownikowi systemu. W przypadku budynków o powierzchni 120 m² zaleca się zasobniki o pojemności co najmniej 100–200 kg. Dzięki temu jedno uzupełnienie wystarczy na co najmniej kilka dni użytkowania;
- łatwość czyszczenia – kotły na pellet wymagają regularnego czyszczenia, aby utrzymać ich efektywność. Warto wybierać modele z automatycznym systemem usuwania zanieczyszczeń z wymiennika ciepła i komory spalania,
- łatwość przeprowadzania prac serwisowych – warto się upewnić, że dostęp do usług serwisowych oraz części zamiennych w przypadku danego modelu kotła jest łatwy i szybki. Piece renomowanych producentów często podlegają sprawnie działającej sieci serwisowej i są objęte wieloletnią gwarancją.
Kocioł na pellet do domu powinien być łatwy w obsłudze, wydajny i tani w utrzymaniu. Pomożemy wybrać odpowiedni model takiego urządzenia, który sprawdzi się najlepiej w konkretnym budynku o powierzchni 120 m2.
Profesjonalna pomoc w doborze pieca na pellet do domu 120 m2
Samodzielne wyliczenie przybliżonej, optymalnej mocy pieca na pellet do domu 120 m2 jest możliwe. Uzyskana wartość nie jest jednak dokładna. Może się okazać, że zabraknie kilku kW, co wpłynie bezpośrednio na komfort cieplny w budynku w sezonie zimowym. Z tego powodu przed montażem instalacji przeprowadza się profesjonalne pomiary i wyliczenia, nad którymi czuwają specjaliści.
W Duneko zajmujemy się kompleksowym planowaniem i montażem instalacji grzewczych, a konkretnie kotłów na pellet. Pomożemy dobrać moc pieca, która będzie mieścić się w budżecie naszego klienta, a także zaspokoi potrzeby grzewcze budynku. Wspieramy też w procesie ubiegania się o dofinansowanie, które pozwoli na zmniejszenie kosztu inwestycji o nawet kilkadziesiąt procent.
Ponad 44 tysiące Polaków zaprosiło Duneko do swoich domów w celu wymiany pieca. Duneko polecają gwiazdy filmu i telewizji, takie jak Teresa Lipowska, Robert Janowski, Magda Gessler, Cezary Żak oraz Małgorzata Ostrowska Królikowska, które korzystają z nich i doceniają walory nowoczesnych i wydajnych kotłów.
Dlaczego warto postawić na nasze piece?
- Automatyczne spalanie i czyszczenie
- Nawet 14 dni bez konieczności dokładania opału
- Algorytm różniczkujący z PID
- Żaroodporna, bezpieczna konstrukcja
- Ultraniska emisja popiołu
- Łatwość obsługi
- Kompaktowa konstrukcja i minimalistyczny design
Skorzystanie z pomocy specjalistów jest najlepszym sposobem na odpowiedni dobór kotła na pellet do wielkości i stopnia ocieplenia budynku. Takie urządzenie musi być bowiem idealnie dopasowane do specyfiki nieruchomości – każdy dom jest przecież inny. Nieodpowiedni wybór mocy pieca może powodować problemy z dogrzaniem budynku lub zwiększone koszty, dlatego warto poświęcić czas na wykonanie pomiarów, wyliczeń i przeanalizowanie dostępnych opcji.
Duneko może pochwalić się 100% skutecznością w uzyskiwaniu dofinansowań dla swoich klientów, nawet do 136 200 zł, a także jedną z najdłuższych gwarancji na rynku. Dzięki zaawansowanym technologiom, firma nieustannie rozwija swoje produkty, co zapewnia bezawaryjną i efektywną pracę.

Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.
Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.
Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.