Czy pellet to paliwo stałe? Właściwości pelletu
Pellet drzewny to popularny surowiec używany we współczesnych kotłach grzewczych. Jest to materiał ekologiczny – emituje niewielką ilość dwutlenku węgla i prawie nie pozostawia po sobie popiołu. Czy pellet to paliwo stałe? Czym cechuje się ten surowiec?
Właściwości pelletu
Ogrzewanie pelletem to bardzo popularna praktyka. Wynika to z faktu, że materiał:
- cechuje się wysoką wartością opałową – średnio około 16–20 MJ/kg;
- cechuje się niską wilgotnością – na poziomie 8–10%
- charakteryzuje się wysoką gęstością, co ułatwia jego transport i przechowywanie. Średnia gęstość pelletu to 600–750 kg/m³;
- ma niską zawartość popiołu, co ułatwia utrzymanie systemu ogrzewania w czystości;
- jest ekonomiczny – koszt grzania pelletem, zwłaszcza w przypadku pieców o dużej wydajności, może być znacznie niższy niż korzystanie z innych materiałów;
- nie brudzi – w przeciwieństwie np. do węgla czy ekogroszku;
- podczas spalania emituje znacznie mniej zanieczyszczeń w porównaniu do tradycyjnych paliw kopalnych.
Spalanie pelletu jest znacznie bezpieczniejsze dla środowiska niż np. węgla kamiennego, a nawet ekogroszku. Materiał ten powstaje bowiem ze sprasowanych resztek drzewnych, w których nie znajdują się żadne sztuczne substancje. Podczas produkcji jest pozbawiany większości wody, dlatego pali się wydajnie, a także nie pozostawia po sobie dużej ilości popiołu. Pellet jest też bardzo wygodny w stosowaniu – ma kształt podłużnych granulek, które można łatwo wsypać do zasobnika i przechowywać w workach.
Czy pellet to paliwo stałe?
Paliwa stałe to materiały o stałej konsystencji, które są wykorzystywane jako źródło energii cieplnej w procesie spalania – pellet się do nich zalicza. Ma stałą konsystencję i stosuje się go w specjalnych piecach, a ciepło jest wytwarzane w trakcie palenia. Co więcej, współczesne kotły na pellet podlegają dofinansowaniom na wymianę źródeł ogrzewania na te wykorzystujące paliwo stałe.
Czy warto korzystać z pelletu?
Paliwa stałe wielu osobom kojarzą się z dużą ilością popiołu oraz zanieczyszczaniem powietrza. Spalanie pelletu przebiega jednak tak, by zminimalizować negatywny wpływ na środowisko. Wysokiej jakości surowiec oraz odpowiedniej klasy piec to doskonały sposób na ogrzanie domu zgodnie z najnowszymi wymogami w zakresie ekologii.
W Duneko pomożemy Ci przygotować ekologiczne ogrzewanie każdego budynku. Wesprzemy Cię też w procesie wnioskowania o przyznanie dofinansowania takiej inwestycji. Piece na paliwo stałe, w tym pellet czy drewno, podlegają bowiem programom rządowym (np. „Czyste Powietrze”), które zmniejszają koszt inwestycji nawet o kilkadziesiąt procent.
Dlaczego warto wybrać nasze piece na pellet?
- System zabezpieczania płomienia
- Do 120 trybów pracy — automatyczne spalanie i czyszczenie
- Bezdymne spalanie
- Bezawaryjna praca
- Algorytm różniczkujący z PID
- Wygoda i oszczędność
- Ochrona zdrowia i bezpieczeństwo
- Nawet 14 dni bez konieczności dokładania opału
Pellet jest paliwem stałym, ale znacznie różni się od innych, mniej ekologicznych surowców. Pozwala na podgrzanie wody użytkowej i ogrzanie budynku, jednocześnie generując minimalną ilość szkodliwych substancji. Współczesne piece 5. klasy na pellet są zgodne z ustawami dotyczącymi ekologii.
Ponad 44 tysiące Polaków zaprosiło Duneko do swoich domów w celu wymiany pieca. Urządzenia od Duneko polecają gwiazdy filmu i telewizji, takie jak Teresa Lipowska, Robert Janowski, Magda Gessler, Cezary Żak oraz Małgorzata Ostrowska Królikowska, które korzystają z nich i doceniają walory nowoczesnych i wydajnych kotłów.
Duneko może pochwalić się 100% skutecznością w uzyskiwaniu dofinansowań dla swoich klientów, nawet do 136 200 zł, a także jedną z najdłuższych gwarancji na rynku. Dzięki zaawansowanym technologiom, firma nieustannie rozwija swoje produkty, co zapewnia bezawaryjną i efektywną pracę.

Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.
Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.
Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.