Piec na pellet – jaka temperatura na grzejniki?
Optymalna temperatura grzejników umożliwia utrzymanie komfortu cieplnego na właściwym poziomie. Jeśli jest ona zbyt wysoka, to może to zwiększać koszty ogrzewania i zużycia energii. Z kolei za niska będzie sprawiała dyskomfort domownikom. Dowiedz się, jaka jest optymalna temperatura grzejników, jeśli korzystasz z kotła na pellet.
W zwyczaju jest stosowanie zaworów 3-drożnych z siłownikiem termostatycznym, który ustala konkretną temperaturę wyjścia na obwód grzewczy. Za optymalną temperaturę przyjmuje się 55 stopni, należy zaznaczyć jednak, że w przypadku ogrzewania podłogowego wystarczy ok. 35 stopni
Jaka powinna być optymalna temperatura kotła na pellet?
W zapewnieniu komfortu użytkowania kotła na pellet kluczowe znaczenie ma nie tylko temperatura grzejników, ale także pieca. W przypadku standardowego modelu nie powinna ona przekraczać 70-80°C. Jeśli korzystasz z kotła kondensacyjnego, to jej poziom musi być jeszcze niższy i oscylować w granicach 60-70°C. Taka temperatura pracy kotła na pellet zapewnia wysoką sprawność urządzenia oraz bezpieczeństwo jego użytkowania.
Jaka powinna być optymalna temperatura wody powrotnej do instalacji grzewczej?
Kolejną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę podczas korzystania z pieca na pellet, jest temperatura wody powrotnej do instalacji grzewczej. Aby zapobiec tworzeniu się kondensatu, powinna ona mieć 45-55°C. Musisz wiedzieć, że zbyt zimna woda w instalacji może obniżyć żywotność pieca, a także doprowadzić do korozji jego elementów. Jeśli jej temperatura jest zbyt niska, to może to także generować większe zużycie paliwa, a to skutkuje wyższymi kosztami ogrzewania. Instalatorzy są zobligowani do wykonania tzw. ochrony powrotu, która sprawia, że woda, która wraca do kotła, będzie miała stałą i określoną temperaturę. Zabezpieczenie to chroni przed tak zwaną korozją niskotemperaturową, która znacząco skraca żywotność kotła.
Jaka temperatura na grzejniki przy piecu na pellet?
Grzejniki żeliwne powinny być zasilane wodą o temperaturze ok. 60-65°C, a w przypadku panelowych powinna ona mieć 50-55°C. Ogrzewanie podłogowe potrzebuje 35-45°C. |
Poziom temperatury grzejników zależy więc od rodzaju instalacji grzewczej zamontowanej w budynku. Ze względu na swoją budowę, wagę oraz materiał, z jakiego są wykonane, najwyższa jest wymagana w przypadku żeliwnych kaloryferów. Woda, która je zasila, powinna mieć 60-65°C, gdyż taki poziom zapewni efektywne ogrzewanie domu.
Nowoczesne grzejniki panelowe potrzebują nieco chłodniejszej wody. Jej temperatura może mieć 50-55°C. Ogrzewanie podłogowe to system niskotemperaturowy. Woda dostarczana do nowoczesnej instalacji, która stanowi jedyne źródło ciepła w budynku, powinna mieć 35-45°C. Jeśli stosujesz podłogówkę razem z tradycyjnymi grzejnikami, a pętle grzewcze są wykonane w starszej technologii, to temperaturę należy utrzymywać na poziomie 45-55°C.
Dlaczego utrzymanie odpowiedniej temperatury grzejników jest tak ważne?
Utrzymywanie temperatury zalecanej do konkretnego typu grzejników przede wszystkim zapewnia komfort cieplny na odpowiednim poziomie. Jednocześnie gwarantuje optymalną efektywność energetyczną. Inne korzyści wynikające ze stosowania optymalnej temperatury to:
- nieprzegrzewanie pomieszczeń, co może wpływać niekorzystnie na samopoczucie i zwiększać koszty ogrzewania,
- optymalne wykorzystanie pelletu bez nadmiernego zużywania paliwa,
- zwiększenie żywotności instalacji grzewczej, dzięki ograniczeniu ryzyka korozji czy uszkodzenia jej poszczególnych elementów przez zbyt gorącą lub za zimną wodę.
Jak widzisz, utrzymanie prawidłowej temperatury wody dostarczanej do grzejników ma duże znaczenie nie tylko dla komfortu, ale także opłacalności korzystania z pieca na pellet.
Jaka temperatura powinna panować w poszczególnych pomieszczeniach?
Oprócz temperatury wody dostarczanej do grzejników duże znaczenie ma także jej poziom w różnych pomieszczeniach w domu. Zaleca się, aby oscylowała w granicach:
- 17-19°C – w sypialni,
- 19-22°C – w pokojach dziecięcych i osób starszych,
- 20-22°C – w salonie,
- 18-20°C – w kuchni,
- 22-24°C – w łazience.
Takie zalecane temperatury w pomieszczeniach są korzystne dla zdrowia i ogólnego samopoczucia. Ich poziom można regulować w ciągu dnia i dostosowywać do aktywności i potrzeb domowników. Warto w tym celu stosować inteligentne termostaty umożliwiające zaprogramowanie określonej temperatury w konkretnych pomieszczeniach do harmonogramu dnia. W ten sposób zapewnisz nie tylko najwyższy komfort termiczny, ale także zadbasz o efektywne zarządzenia systemem grzewczym w domu.
Jak zapewnić optymalną temperaturę w pomieszczeniach?
Aby zapewnić optymalną temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach, należy zadbać o wybór wysokiej jakości pieca na pellet. W Duneko doskonale wiemy, jak dobrać odpowiedni kocioł do potrzeb użytkowników. Nasi specjaliści pomogą ci zdobyć dofinansowanie na kompleksową termomodernizację twojego domu obejmującą m.in. wymianę nieefektywnego źródła ciepła na nowoczesny kocioł na pellet. Mają 100% skuteczności, wypełnią twój wniosek, a także zajmą się kompleksową realizacją przedsięwzięcia.
Jeśli chcesz mieć pewność, że twój kocioł na pellet pracuje wydajnie, warto regularnie kontrolować temperaturę urządzenia i dopasowywać ją do konkretnych potrzeb. Systematycznie sprawdzaj ustawienia pieca, aby mieć pewność, że pracuje on bez zarzutu. Nie zapomnij także o regularnej konserwacji kotła. Zapewnią one efektywną pracę oraz skuteczne i oszczędne ogrzewanie. Warto także zamontować regulator pokojowy wyposażony w czujnik temperatury, który będzie nadzorował temperaturę w pomieszczeniu. Takie rozwiązanie wpływa korzystnie na pracę kotła oraz zmniejszą zużycie paliwa!
Bardzo ważne jest także dostosowanie temperatury do aktualnej pory roku czy potrzeb domowników. Zimą podczas dużych mrozów warto ją nieco podnieść, gdyż w takich warunkach może dochodzić do szybszego ochładzania pomieszczeń. Należy także pamiętać o zasadach właściwego wietrzenia. Najlepiej robić to krótko, ale intensywnie. Zanim otworzysz okna, kilka minut wcześniej wyłącz grzejniki. Wietrz pomieszczenie 5-10 minut. Dzięki temu obniżenie temperatury nie będzie zbyt odczuwalne i nie wpłynie negatywnie na komfort.
Optymalna temperatura w domu a parametry pieca na pellet
Jeśli planujesz montaż pieca na pellet, musisz właściwie dopasować jego moc do zapotrzebowania na energię cieplną swojego domu. Jeśli moc kotła będzie on zbyt niska, urządzenie nie będzie w stanie efektywnie ogrzać pomieszczeń. To z kolei nie zapewni użytkownikom komfortu grzewczego/cieplnego. Z kolei zbyt duża moc kotła sprawi, że będzie on zużywał duże ilości paliwa, co przełoży się na wyższe koszty ogrzewania oraz zwiększy liczbę jego taktowań (odpalania i przechodzenia w stan spoczynku) w przeciągu dnia, co znacząco skróci żywotność kotła.
Aby właściwie dopasować moc kotła do zapotrzebowania budynku na ciepło, uwzględnij:
- powierzchnię budynku,
- stopień izolacji termicznej,
- lokalizację domu,
- zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową.
Im większa powierzchnia grzewcza, tym potrzebna jest wyższa moc pieca na pellet. Jakość izolacja budynku wpływa na straty ciepła. Jeśli jest ona wykonana w niskim standardzie, to zapotrzebowanie na ciepło jest zdecydowanie wyższe. Zanim zdecydujesz się na wymianę pieca na kocioł pelletowy, pomyśl o kompleksowej termomodernizacji swojego domu. Zapewni ci to oszczędność energii.
Moc kotła uzależniona jest także od lokalizacji domu. W regionach o surowym klimacie np. na terenach górskich i podgórskich panują niższe temperatury niż w środkowej Polsce. W przypadku budynków na nich zlokalizowanych także potrzebny jest piec o nieco większej mocy.
Kocioł na pellet może być wykorzystywany wyłącznie do podgrzewania wody w instalacji grzewczej lub także do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. W tym drugim przypadku jego moc musi być nieco większa niż pieca stosowanego wyłącznie do ogrzewania pomieszczeń. W rocznym ujęciu ilość wytworzonej energii przeznaczonej do ogrzania CWU nie przekracza 10%, więc liczba domowników ma tu marginalne znaczenie.
Zwróć uwagę nie tylko na moc, lecz także na zastosowane w kotle funkcje i rozwiązania. Podajnik pneumatyczny lub ślimakowy zapewni wygodę, gdyż będzie automatycznie dozował odpowiednią ilość paliwa. Jeśli zależy ci na maksymalnym komforcie użytkowania, wybierz model wyposażony między innymi w funkcję automatycznego czyszczenia oraz rozpalania ognia.
Chcesz wybrać piec na pellet, który będzie spełniał wszelkie oczekiwania i zapewni skuteczne ogrzewanie bez względu na warunki pogodowe? Postaw na rozwiązania od Duneko. Jesteśmy godną zaufania firmą, której doświadczenie doceniło już 56 000 Polaków, a wśród nich gwiazdy takie jak m.in. Teresa Lipowska czy Robert Janowski. Także ty możesz dołączyć do tego zacnego grona osób wybierających sprawdzone i nowoczesne kotły na pellet. Zadbaj o zapewnienie odpowiedniego komfortu cieplnego w twoim domu i postaw na ekologiczne metody ogrzewania!

Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.
Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.
Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.