Czy w piecu na pellet można palić ekogroszkiem?
Piece na pellet cieszą się dużą popularnością i są chętnie wybierane zarówno do nowych domów, jak i tych poddawanych termomodernizacji. Wiele osób zastanawia się jednak, jakim rodzajem paliwa można w nich palić. Dowiedz się, czy w takim piecu dozwolone jest stosowanie ekogroszku oraz sprawdź, jaki typ opału będzie bezpieczny dla konstrukcji pieca.
Czym jest pellet drzewny?
Pellet to nic innego jak sprasowane pod wysokim ciśnieniem odpady drzewne, np. wióry, zręby i trociny. Mają one formę granulatu o średnicy 6-8 mm. To czyste i wygodne paliwo, które w procesie spalania wytwarza znikomą ilość popiołu. Pellet jest ekologicznym opałem, gdyż wytwarza taką samą ilość dwutlenku węgla, jaką pochłaniają rośliny, z których powstaje.
Co warto wiedzieć o ekogroszku?
Ekogroszek to paliwo stałe produkowane z węgla kamiennego lub brunatnego. Duże bryły są kruszone na mniejsze części oraz przesiewane przez specjalne sita, a następnie płukane wodą, która ma usunąć pył oraz miał. Aby zapewnić odpowiednią kaloryczność, ekogroszek jest poddawany suszeniu. Proces ten umożliwia uzyskanie właściwego poziomu wilgotności.
Jak działa piec na pellet?
Najważniejszym elementem pieca jest palnik wyposażony w elektryczną grzałkę. W nowoczesnych kotłach proces rozpalania odbywa się automatycznie. Użytkownik musi jedynie zadbać o to, aby w zasobniku znajdowała się odpowiednia ilość paliwa. Pellet jest transportowany do komory spalania za pomocą podajnika. Wentylator nadmuchowy zapewnia utrzymanie płomienia przez dostarczenie właściwej ilości powietrza. Gdy piec osiągnie odpowiednią temperaturę, przechodzi w tryb wygaszania oraz postoju.
Czy w piecu na pellet można zastosować ekogroszek?
W piecach na pellet teoretycznie można zastosować ekogroszek, jednak nie zawsze jest to zalecane. Ten rodzaj paliwa może bowiem uszkodzić poszczególne elementy kotła i wpłynąć negatywnie na jego sprawność oraz żywotność. Wszystko zależy od konstrukcji pieca i zaleceń producenta. |
Jeśli chcesz zastosować w swoim piecu ekogroszek, musi być on odpowiednio przystosowany do spalania innego rodzaju paliwa. Dotyczy to przede wszystkim parametrów pracy podajnika oraz ilości dostarczanego powietrza. Przed wprowadzeniem jakichkolwiek modyfikacji, zapoznaj się z zaleceniami i wytycznymi producenta kotła.
Jeżeli planujesz stosowanie pelletu zamiennie z ekogroszkiem, wybierz model pieca przystosowany do obu typów paliwa. Doradcy Duneko chętnie ci w tym pomogą. Mają duże doświadczenie w doborze kotłów o odpowiednich parametrach dopasowanych do potrzeb i wymogów konkretnego gospodarstwa domowego. Zajmą się nie tylko znalezieniem najlepszego pieca, który spełni wszelkie twoje oczekiwania, ale także jego profesjonalnym montażem.
Z jakimi potencjalnymi zagrożeniami wiąże się palenie ekogroszkiem w piecu przeznaczonym na pellet drzewny?
Piece przystosowane wyłącznie do stosowania pelletu mają nieco inne parametry pracy. Ekogroszek jest większym i cięższym paliwem, dlatego podajnik i palnik mogą nie pracować efektywnie, jeśli zostanie ono dostarczone do komory spalania. Sam proces wytwarzania ciepła także może nie przebiegać zgodnie z oczekiwaniami. Jest to związane z faktem, iż ekogroszek potrzebuje wyższej temperatury niż pellet. Potencjalne problemy, które mogą się pojawić po zastosowaniu niewłaściwego rodzaju paliwa, to przede wszystkim:
- uszkodzenie podajnika i palnika,
- niższa efektywność energetyczna i wyższe koszty ogrzewania domu,
- konieczność częstszego czyszczenia pieca ze względu na zwiększoną produkcję sadzy i popiołu,
- możliwość zapchania poszczególnych elementów kotła.
Jeśli nie masz pewności, czy możesz w swoim urządzeniu grzewczym zastosować określony rodzaj paliwa, skonsultuj ten fakt z doświadczonym specjalistą lub producentem.
Jakim paliwem można palić w piecu na pellet?
Piece przystosowane do spalania pelletu drzewnego umożliwiają zastosowanie w nich:
- ziaren kukurydzy,
- pestek owoców,
- zbóż nienadających się do celów spożywczych.
Jest to materiał opałowy, który nie powinien negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie całego systemu grzewczego. Jeśli chcesz w swoim piecu zastosować owies, wyposaż go wcześniej w specjalną nakładkę.
Piec na pellet – jak bezpiecznie z niego korzystać?
Podstawową zasadą przy użytkowaniu pieca na pellet jest stosowanie w nim wyłącznie paliwa zalecanego przez producenta. Nieprzestrzeganie tych wymogów może nie tylko wpłynąć na niższą efektywność pracy urządzenia, ale także zwiększać ryzyko pożaru, który może być skutkiem niejednorodnego procesu spalania.Nowoczesne piece na pellet są wyposażone w liczne systemy bezpieczeństwa, dlatego stosując w nich odpowiedni rodzaj paliwa, nie musisz się obawiać. Jeśli planujesz zakup i montaż takiego urządzenia w swoim domu, skorzystaj z kompleksowej oferty Duneko. Nasi specjaliści dobiorą odpowiedni piec, uwzględniając jego moc i pozostałe parametry. Już ponad 56 000 Polaków zaufało naszemu doświadczeniu! Przekonaj się, jak oszczędne i skuteczne może być ogrzewanie domu wysokiej jakości piecem na pellet.

Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.
Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.
Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.