Dom 120 m2 – jaki piec na pellet wybrać w 2025 roku?
Interesuje Cię piec na pellet do domu o powierzchni 120 m2, ale nie wiesz, jakie urządzenie wybrać? Dowiedz się, na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę, aby pracowało wydajnie i zapewniało jak najwyższy komfort cieplny. Taki piec sprawdzi się zarówno w nowym budynku, jak i starszym, poddawanym modernizacji.
Jak dobrać moc pieca do domu 120 m2, by osiągnąć komfort cieplny?
W domu o powierzchni 120 m2 z powodzeniem sprawdzi się piec na pellet o mocy 12–13 kW. Dotyczy to budynków z dobrą izolacją. W przypadku starszych obiektów minimalna moc kotła może być wyższa. |
Moc pieca musi być przede wszystkim uzależniona od tego, jak duże straty ciepła występują w obiekcie. Im niższa jest jakość izolacji budynku (na przykład jest nieocieplony, ma nieszczelne okna i drzwi), tym większa wydajność kotła jest potrzebna, aby zapewnić komfort cieplny na odpowiednim poziomie. Dobrym pomysłem jest zatem przeprowadzenie kompleksowej termomodernizacji przed wymianą źródła ciepła – w tym również możemy pomóc! Na ten cel można dofinansowanie, co pozwala znacząco obniżyć koszty inwestycji. Specjaliści Duneko mają 100% skuteczności w uzyskiwaniu dotacji – nie wahaj się więc i skorzystaj z naszej wiedzy i doświadczenia!
Jakie inne parametry uwzględnić przy wyborze pieca na pellet?
Dobór mocy kotła to niejedyna decyzja, którą musisz podjąć przy wyborze pieca na pellet. Ważne są także następujące parametry:
- efektywność energetyczna – im jest wyższa, z tym bardziej energooszczędnym urządzeniem masz do czynienia, co wpływa korzystnie na koszty eksploatacji;
- łatwość obsługi – nowoczesnekotły na pellet są wyposażone między innymi w podajniki dostarczające pellet do komory spalania, co sprawia, że są praktycznie bezobsługowe;
- niska awaryjność – w Duneko korzystamy wyłącznie z urządzeń najwyższej jakości, które cechują się niezawodnością, a dodatkowo są objęte kilkuletnią gwarancją;
- nowoczesne funkcje – wybierz piec, który jest wyposażony między innymi w funkcję automatycznego czyszczenia czy możliwość konfiguracji z aplikacjami smart home.
Zwróć także uwagę na pojemność zasobnika. Im jest większy, tym rzadziej trzeba uzupełniać poziom paliwa, co przekłada się na komfort użytkowania pieca.
Piec na pellet powinien pochodzić od renomowanego producenta, zapewniającego kompleksowy serwis i obsługę posprzedażową. |
Ile kosztuje piec na pellet do domu 120 m2?
Średnia cena pieca o mocy 12–13 kW, czyli takiej, która jest niezbędna do ogrzania domu o powierzchni 120 m2, to 10 000–14 000 zł. Zależy między innymi od modelu i marki, zastosowanych rozwiązań technologicznych oraz pojemności zasobnika.
Do kosztów zakupu pieca na pellet musisz doliczyć także wydatek związany z jego montażem. Średnia cena takiej usługi to 3000–4000 zł. Może być jednak nieco inna, gdyż zależy również od modelu kotła oraz tego, czy niezbędne jest przeprowadzenie prac modernizacyjnych przy instalacji ogrzewania.
Planujesz montaż kotła na pellet? Wybierz ofertę Duneko!
W Duneko pomożemy Ci dobrać moc pieca do powierzchni domu oraz innych parametrów budynku i zadbamy o sprawny montaż. Zapewniamy kompleksową obsługę, co przekłada się na Twoją wygodę i daje Ci pewność, że dostaniesz to, co najlepsze. Dlaczego warto nam zaufać? Zrobiło to już ponad 44 000 Polaków – w tym znane osobistości: Magda Gessler, Cezary Żak czy Teresa Lipowska.
Wybór odpowiedniego kotła na pellet do domu to poważne zadanie, które wymaga wiedzy i doświadczenia. Na szczęście nie musisz robić tego samodzielnie – specjaliści Duneko czekają na kontakt. Wymiana źródła ciepła przyniesie Ci same korzyści, gdyż pozwoli obniżyć koszty ogrzewania.

Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.
Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.
Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.