Pompy ciepła DUNEKO – bezpieczeństwo to priorytet
W ostatnich latach pompy ciepła trafiają do domów coraz większej grupy Polaków. Nie ma się czemu dziwić: gwarantują energooszczędne, zeroemisyjne ogrzewanie, które jest odpowiedzią na problemy klimatyczne i inflację. Ale uwaga – poza dobrą ceną, warto również zadbać o pełne bezpieczeństwo wybranego urządzenia. Zobacz, jak je sobie zagwarantować.
Czy pompa ciepła jest bezpieczna?
Powyższe pytanie jest zasadne, zwłaszcza w kontekście wypadku, który miał miejsce w sierpniu 2024 roku w woj. opolskim.
W największym skrócie: tak, pompa ciepła to bezpieczna instalacja. Jednak udzielając takiej odpowiedzi, trzeba postawić „gwiazdkę” i przyjrzeć się mechanizmowi działania tego urządzenia.
Pompa ciepła (w uproszczeniu):
- pobiera energię cieplną z dolnego źródła, którym w Polsce jest najczęściej powietrze;
- przenosi ją do wymiennika ciepła, gdzie dochodzi do jej sprężenia;
- przekazuje energię do systemu grzewczego i/lub systemu podgrzewu c.w.u.
Energia cieplna może krążyć w instalacji za sprawą czynnika chłodniczego. Jest to ciecz, która krąży od dolnego źródła do sprężarki, jest odparowywana, a następnie skraplana. To właśnie element, który może mieć znaczenie dla bezpieczeństwa.
Producenci pomp ciepła stosują różne czynniki chłodnicze. Obecnie najpopularniejsze to:
- R32, który jest wysoce wydajny, a jednocześnie wyróżnia się niskim stopniem palności wg normy ISO 817; jego zastosowanie jest jednym z najbezpieczniejszych rozwiązań, ponieważ ta substancja może ulec samozapłonowi dopiero w temperaturze +600°C, czyli znacznie wykraczającej poza normalne warunki pracy;
- R290, czyli propan w tzw. chillerach; choć uznawany za najnowocześniejszy, wyróżnia się wysoką klasą palności (A3).
Obie substancje mają swoje zalety. Obie też wymagają, aby pompa, w której są stosowane, była wykonana z maksymalną precyzją. Tu nie ma miejsca na nawet najdrobniejszy błąd konstrukcyjny!
Dlatego na pytanie o to, czy pompa ciepła jest bezpieczna, można odpowiedzieć: tak, jeśli to urządzenie od producenta, któremu możesz zaufać.
Bezpieczne pompy ciepła DUNEKO – postaw na sprawdzoną jakość z Polski
Jeżeli zależy Ci na maksymalnym bezpieczeństwie instalacji pompy ciepła, nie możesz sobie pozwolić na przypadkowy wybór urządzenia ani usług montażowych. Odpowiedzią na wyzwania jakościowe jest właśnie DUNEKO. Już ponad 44 tysiące Polaków zaprosiło Duneko do swoich domów. Zaproś i Ty.
Pompy ciepła z niskopalnym czynnikiem R32
W naszych urządzeniach świadomie stosujemy czynnik R32. To ekologiczny, ekonomiczny, a przede wszystkim bezpieczny wybór. Pompa, w której jest zastosowany, nie stwarza ryzyka zapłonu czy wybuchu. Pracuje bezpiecznie niezależnie od warunków pogodowych.
Najdłuższa gwarancja w Polsce
Każda pompa ciepła DUNEKO jest objęta 10-letnią gwarancją na przepływową aparaturę dogrzewającą na powrocie wody zimnej i 5-letnią gwarancją na całe urządzenie. Tak korzystne warunki to efekt pełnej odpowiedzialności, jaką producent bierze za swój sprzęt.
Serwis pompy ciepła w 180 minut od zgłoszenia telefonicznego
Nasza ekipa przystąpi do serwisu Twojej pompy ciepła DUNEKO maksymalnie w ciągu 180 minut od zgłoszenia telefonicznego. Jeśli praca urządzenia wzbudzi jakiekolwiek wątpliwości, masz pewność, że błyskawicznie otrzymasz pełne wsparcie. Z zegarkiem w ręku.
Pompa ciepła z montażem
Nasze pompy ciepła są montowane przez ekipy autoryzowane przez DUNEKO. To wyłącznie zweryfikowani przez nas fachowcy – z aktualnymi uprawnieniami branżowymi i doświadczeniem. Działają zgodnie z procedurami przewidzianymi przez producenta, bez nawet najmniejszych niedociągnięć. Poprawne wykonanie instalacji to kolejna gwarancja jej bezpiecznej pracy.
Wybierając pompę ciepła, podejmij świadomą decyzję. Weź pod uwagę wydajność, niezawodność i bezpieczeństwo. Masz dodatkowe pytania? Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zadzwoń i porozmawiaj o możliwościach, jakie dają urządzenia DUNEKO. Zapytaj naszego doradcę także o dofinansowanie – na pompę ciepła możesz otrzymać nawet 55 600 zł. Już ponad 44 tysiące Polaków zaprosiło Duneko do swoich domów. Zaproś i Ty.
Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.
Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.
Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.