Autor wpisu: Zespół DUNEKO – eksperci zajmujący się energetyką oraz termodynamiką.  Specjalizują się w odnawialnych źródłach energii, w tym pompach ciepła i panelach słonecznych.

pompac ciepla duneko 11

Jakie grzejniki wybrać do pompy ciepła?

W budynkach, w których korzysta się z pompy ciepła, z powodzeniem można zastosować również grzejniki. Trzeba jednak pamiętać o tym, że oba te systemy mają nieco inne wymagania. Jak dobrać odpowiednie grzejniki do pompy ciepła, by mogły działać wydajnie? Czy w takich systemach sprawdzą się tradycyjne kaloryfery?

Pompa ciepła a temperatura systemu

Pompy ciepła działają na niższych temperaturach niż standardowe kotły na paliwa stałe. Z tego powodu wymagają zastosowania konkretnego typu grzejników. W takich systemach korzysta się z urządzeń niskotemperaturowych. Są one skonstruowane w taki sposób, by mogły skutecznie ogrzewać pomieszczenie pomimo stosunkowo niskich temperatur dostarczanych przez pompę ciepła.

Pompy ciepła pracują efektywnie w zakresie 35-45°C. W takich systemach maksymalna temperatura wypływającej wody nie przekracza 55°C. Zjawisko to sprawia, że tradycyjne grzejniki nie są w stanie zapewnić wystarczającego grzania pomieszczeń, jeśli zostaną przyłączone do pompy ciepła. Nie ma więc możliwości zastosowania urządzeń, które wcześniej pracowały w połączeniu z kotłem na paliwo stałe. Inwestycja wymaga więc montażu specjalnych typów kaloryferów dostosowanych do instalacji niskotemperaturowych.

Oprócz specjalnych grzejników niskotemperaturowych można zastosować modele elektryczne. Jest to jednak rozwiązanie wybierane jedynie w przypadku pomieszczeń rzadko używanych czy tych, w których nie ma możliwości przyłączenia przewodów grzewczych. Kaloryfery elektryczne są łatwe w montażu, ale zużywają dużą ilość prądu. Przekłada się to na wysokie koszty związane z ich ciągłą eksploatacją.

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając grzejniki do pompy ciepła?

Grzejniki do pomp ciepła sprawdzą się doskonale zarówno w nowoczesnych domach pasywnych, jak i starszych budynkach. Zwykle jednak przed montażem takich urządzeń przeprowadza się ogólną termomodernizację – zwłaszcza gdy obiekt został wybudowany dawno lub nie jest ocieplony. Kaloryfery kompatybilne z pompą ciepła są dostępne w wielu wersjach, również pod względem estetyki.

Aby pompa ciepła i grzejniki mogły działać prawidłowo, muszą być ze sobą kompatybilne. Wybierając kaloryfery, które pozwolą na wydajne rozprowadzanie ciepła po budynku, warto zwrócić uwagę na:

  • rodzaj pompy ciepła,
  • konstrukcję, rozmiar i materiał zastosowany do produkcji grzejnika,
  • parametry techniczne budynku,
  • moc grzejnika,
  • kompatybilność obu systemów,
  • rozmiar pomieszczenia.

Na rynku można znaleźć wiele grzejników, które radzą sobie dobrze w instalacjach niskotemperaturowych. To m.in. produkty aluminiowe, płytowe i konwektorowe. Popularnym wyborem są też systemy ogrzewania podłogowego, ściennego i sufitowego. Stosuje się je tam, gdzie istnieje potrzeba zrezygnowania ze standardowych kaloryferów zajmujących przestrzeń.

Grzejniki aluminiowe do pompy ciepła

Na rynku można znaleźć m.in. grzejniki aluminiowe, które sprawdzają się dobrze w systemach podłączonych do pompy ciepła. Na ich wydajność wpływa jednak wiele czynników, takich jak izolacja budynku, wielkość kaloryferów oraz ustawienia adekwatne do aktualnej temperatury. Grzejniki aluminiowe powinny mieć dość dużą powierzchnię, aby mogły zapewnić odpowiednią moc cieplną.

Te elementy są kompromisem pomiędzy standardowymi kaloryferami, które nie radzą sobie w systemach niskotemperaturowych, a ogrzewaniem podłogowym, ściennym lub sufitowym. Trzeba jednak pamiętać, że wymagają one regularnej konserwacji. Często montuje się je w starszych, już istniejących budynkach, w których wprowadzenie odbiorników niskotemperaturowych wiązałoby się ze zbyt rozległymi pracami remontowymi. W podobny sposób korzysta się też z grzejników płytowych.

Grzejniki płytowe do pompy ciepła

Grzejniki płytowe z założenia nie są przeznaczone do pomp ciepła, ale w odpowiednich warunkach mogą działać wydajnie również w takich instalacjach. Kluczowe jest dobranie właściwej mocy grzewczej, uwzględniającej temperaturę wody wpływającej do kaloryfera (zasilającej i na powrocie).

W połączeniu z pompami ciepła trzeba zastosować grzejniki płytowe o nieco większej mocy. W przeciwnym razie może dojść do niedogrzania pomieszczenia. Z tego powodu grzejniki płytowe wykorzystuje się przede wszystkim w budynkach już istniejących, w których wymienia się źródło ciepła z kotła na paliwo stałe na pompę ciepła.

W trakcie termomodernizacji obiektu konieczne może okazać się przeniesienie grzejników do innych pomieszczeń czy zakup pojedynczych sztuk o większej mocy niż dotychczas stosowane egzemplarze. W przypadku kaloryferów płytowych jest to dość łatwe i tanie, co minimalizuje koszty związane z inwestycją.

Ogrzewanie podłogowe, ścienne i sufitowe

W systemach, w których zamontowano pompę ciepła, najlepiej zastosować ogrzewanie podłogowe, ścienne lub sufitowe. Takie rozwiązanie jest najkorzystniejsze zwłaszcza w nowych budynkach. Wówczas systemy można wdrożyć jeszcze na etapie budowy, co minimalizuje koszty i pozwala na uzyskanie najwyższej wydajności instalacji.

Ogrzewanie podłogowe, sufitowe i ścienne może bez problemu pracować przy niższych temperaturach wody. Z tego powodu sprawdza się doskonale w połączeniu właśnie z pompą ciepła. Zapewnia wysoką wydajność grzania pomieszczeń, a jednocześnie:

  • nie zajmuje miejsca – systemy te są umieszczane np. pod podłogą;
  • nie wpływa na estetykę pomieszczenia;
  • działa cicho – nie pojawia się szum charakterystyczny dla standardowych grzejników;
  • jest bezpieczne – brak gorących powierzchni zmniejsza ryzyko poparzeń, co jest szczególnie ważne w domach, w których mieszkają dzieci;
  • rozprowadza ciepło równomiernie – zapewniając stałą temperaturę w całym pomieszczeniu;
  • redukuje cyrkulację kurzu i alergenów w powietrzu, co jest korzystne dla alergików.

Grzejniki niskotemperaturowe

W budynkach, w których korzysta się z pompy ciepła, można zastosować również specjalne grzejniki niskotemperaturowe. To ciekawa alternatywa dla ogrzewania podłogowego, sufitowego i ściennego. Takie urządzenia zapewniają wysoką wydajność grzania pomieszczeń, nawet przy niskiej temperaturze wody.

Grzejniki niskotemperaturowe:

  • mogą pracować efektywnie przy temperaturach wody zasilającej w zakresie 30-55°C, co przekłada się na niższe zużycie energii;
  • dzięki większej powierzchni grzewczej i mniejszym wahaniom temperatury zapewniają bardziej równomierne rozprowadzanie ciepła w pomieszczeniu;
  • mogą być cieńsze i bardziej kompaktowe niż tradycyjne grzejniki, co daje większą swobodę aranżacyjną;
  • w starszych budynkach mogą zastąpić tradycyjne grzejniki, poprawiając efektywność systemu grzewczego;
  • mogą być stosowane również w systemach zasilanych przez kotły kondensacyjne, które pracują efektywnie przy niższych temperaturach.

Klimakonwektory do pompy ciepła

W nowoczesnych systemach bazujących na pompach ciepła coraz częściej korzysta się z klimakonwektorów. Pozwalają one bowiem na całkowite wyeliminowanie osobnej klimatyzacji, która zajmuje przestrzeń i jest dodatkowym wydatkiem. Klimakonwektor łączy jej funkcje z grzaniem, co pozwala na zapewnienie komfortowej temperatury w budynku przez cały rok z użyciem tylko jednego urządzenia.

Klimakonwektor wykorzystuje pompę ciepła nie tylko do grzania, lecz także chłodzenia. W sezonie letnim urządzenie może bowiem działać w odwrotny sposób, odprowadzając nadmiar ciepła z budynku. Pozwala to na zapewnienie komfortu termicznego niezależnie od pory roku, a jednocześnie obniżenie kosztów związanych z klimatyzacją.

Klimakonwektory:

  • można zamontować jak tradycyjne grzejniki, wpuścić w ścianę lub podwiesić pod sufitem jak klimatyzator;
  • mogą działać przez cały rok, niezależnie od temperatury powietrza na zewnątrz i wewnątrz;
  • można połączyć z systemami fotowoltaiki, co jeszcze skuteczniej zmniejsza koszty ogrzewania i chłodzenia nieruchomości.

Profesjonalny dobór grzejników do pompy ciepła

Jakie grzejniki do pompy ciepła sprawdzą się najlepiej? To kwestia indywidualna, zależna od parametrów nieruchomości oraz tego, czy jest to budynek starszy, czy dopiero powstający. Z tego powodu przed zakupem odpowiedniego urządzenia trzeba wykonać szereg pomiarów i zaprojektować cały system. Pomóc w tym mogą specjaliści, którzy przeprowadzą audyt energetyczny i skompletują dokumentację.

W Duneko projektujemy systemy ogrzewania od podstaw. Planujemy rozmieszczenie instalacji i dobieramy grzejniki tak, by pozwalały na wydajne grzanie wszystkich pomieszczeń. Pomagamy naszym klientom również w uzyskaniu dofinansowania, dzięki któremu można obniżyć koszty związane z termomodernizacją lub budową nowego systemu.

W systemach bazujących na pompach ciepła nie sprawdzą się tradycyjne grzejniki wysokotemperaturowe. W takich instalacjach stawia się na specjalne rodzaje kaloryferów, a także ogrzewanie podłogowe, sufitowe, ścienne i klimakonwektory. Wybór odpowiedniego urządzenia zależy od wielu czynników, dlatego jest to kwestia bardzo indywidualna.

Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak

Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.

Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.

Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.

Zobacz film i dowiedz się więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *