Czy pompa ciepła się opłaca? Wszystko, co musisz wiedzieć
Pompa ciepła to nie tylko rozwiązanie ekologiczne. System ma na celu ograniczyć również koszty ponoszone w związku z ogrzewaniem nieruchomości. Kiedy pompa ciepła się opłaca i co zrobić, by zwiększyć korzyści płynące z montażu takiego systemu?
Czy instalacja pompy ciepła to dobra inwestycja?
Pompa ciepła to rozwiązanie, które przynosi wiele korzyści – zwłaszcza w porównaniu z innymi systemami grzewczymi. Jej najważniejsze zalety to:
- ekologiczność – pompy ciepła nie wykorzystują paliw kopalnych i nie generują zanieczyszczeń trafiających do powietrza. Opierają swoje działanie wyłącznie na niewielkiej ilości prądu i energii ze źródła dolnego (powietrza, gruntu lub wody);
- automatyczne działanie – obsługa pompy ciepła nie wymaga uzupełniania paliwa, jak ma to miejsce w przypadku kotła. Większość procesów odbywa się automatycznie. Najważniejszym obowiązkiem użytkownika jest przeprowadzanie konserwacji i przeglądów;
- podobna wydajność przez cały rok – nowoczesne pompy ciepła są projektowane tak, by mogły zachować wysoką wydajność działania również w sezonie zimowym. W przypadku modeli powietrznych stosuje się np. specjalne grzałki, które wspomagają sprzęt w okresach zwiększonego zapotrzebowania na energię;
- niższe koszty ogrzewania – pompa ciepła jest inwestycją angażującą znaczne środki, jednak zwraca się dość szybko. Dzięki niej koszty ogrzewania budynku maleją bardzo szybko.
Pompa ciepła to nie tylko oszczędności finansowe, lecz także wygoda i niezawodność. Co więcej, takie urządzenie nie wymaga zamawiania drewna czy węgla z wyprzedzeniem, a także wygospodarowania miejsca, w którym materiały będą przechowywane.
Pompa ciepła – koszty i oszczędności
Czy pompa ciepła się opłaca? Tak, ale koszty i oszczędności zawsze zależą od rodzaju wybranego systemu i parametrów budynku. Systemy tego typu sprawdzają się najlepiej w obiektach pasywnych, które są doskonale ocieplone. Wówczas można zastosować pompę o mniejszej mocy, która jest naturalnie tańsza.
W już istniejących budynkach także można zastosować pompę ciepła, ale wówczas warto zadbać też o odpowiednie ocieplenie ścian czy wymianę okien i drzwi na bardziej energooszczędne. Pozwoli to na montaż pompy o mniejszej mocy, co będzie wiązało się z niższymi kosztami instalacji i późniejszej eksploatacji.
W ramach termomodernizacji warto:
- ocieplić ściany zewnętrzne,
- zaizolować dach lub strop na poddaszach nieużytkowych,
- wymienić starą stolarkę okienną i drzwiową na produkty o niższym współczynniku przenikania ciepła,
- zastosować system wentylacji z rekuperacją.
Montaż pompy ciepła wraz z zakupem samego urządzenia to koszt około kilkudziesięciu tysięcy złotych. Droższe są modele wodne i gruntowe – choć w przypadku większych budynków mogą okazać się lepszym wyborem ze względu na wyższą wydajność. Oszczędności, jakie zapewnia taki system, wynoszą nawet 70-75% całkowitych kosztów ogrzewania nieruchomości. Po przeliczeniu wszystkich tych sum okazuje się, że w wielu nieruchomościach inwestycja ta zwraca się w ciągu 6-8 lat.
Pompa ciepła w starym budynku – czy to dobry wybór?
Starsze budynki cechują się mniejszą efektywnością cieplną niż nowsze, budowane z wykorzystaniem innowacyjnych technologii. Często występują w nich zwiększone straty energii – w źle zaizolowanych domach mogą wynosić one nawet 200 W/m2. W takich warunkach niezbędna jest pompa ciepła o znacznej mocy, która jest zdecydowanie droższa niż modele o mniejszej wydajności. Oznacza to, że koszt inwestycji w stosunku do oszczędności z niej płynących, mogą nie być tak duże, jak w nowszych budynkach.
Problemem może być również system ogrzewania zastosowany w starym budynku. W takich obiektach są to najczęściej instalacje wysokotemperaturowe. Pompa ciepła jest natomiast systemem niskotemperaturowym. Dostosowanie grzejników do wymagań nowego urządzenia może okazać się kosztowne.
To, czy pompa ciepła opłaci się w starym budynku, zależy przede wszystkim od jego budowy i obserwowanych strat ciepła. Im są one niższe, tym zastosowanie nowej instalacji ma większy sens. Z tego powodu przed zdecydowaniem się na inwestycję należy wykonać profesjonalne pomiary i dokładnie przeanalizować zdobyte informacje.
Co zrobić, by montaż pompy ciepła opłacał się bardziej?
Kluczowe jest dobranie odpowiedniego modelu pompy ciepła do parametrów technicznych budynku. Znaczenie ma nie tylko moc urządzenia, lecz także jego typ, dodatkowe funkcje i koszty związane z eksploatacją. Specjaliści z Duneko przeprowadzą profesjonalny audyt energetyczny nieruchomości, na podstawie którego zaproponują najlepszy możliwy model pompy ciepła.
Pompy ciepła bardzo często łączy się również z fotowoltaiką. Takie systemy wymagają bowiem zasilania prądem. Dostarczanie im energii z odnawialnego i darmowego źródła pozwala jeszcze skuteczniej zmniejszyć koszty ogrzewania. Wówczas jedyne wydatki ponoszone przez właściciela nieruchomości to te związane z bieżącą konserwacją systemu.
Konieczne jest też wyeliminowanie wszelkich punktów, w których dochodzi do największych strat ciepła. Energia wydostaje się z obiektu przez ściany, okna, drzwi, a także dach. Z tego powodu przed montażem pompy należy sprawdzić, czy w danym budynku można zastosować dodatkową izolację i zmniejszyć straty ciepła.
Pompy ciepła, które się opłacają
W Duneko zajmiemy się wykonaniem wszystkich niezbędnych pomiarów i wyliczeń, na podstawie których dobierzemy właściwe parametry techniczne systemu. Zadbamy o to, by zamontowana pompa ciepła pozwalała na uzyskanie jak największych korzyści. Pomożemy też w otrzymaniu dofinansowania z programów rządowych, które pozwalają na zmniejszenie kosztu inwestycji o nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wówczas montaż instalacji opłaca się jeszcze bardziej – nie trzeba czekać kilku lat, aż wydatki się zwrócą.
Na ogół montaż pompy ciepła jest bardzo opłacalnym rozwiązaniem, choć w niektórych budynkach konieczne jest wcześniejsze przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych. Każdy obiekt jest inny, co wymaga od specjalistów indywidualnego podejścia na etapie projektowym i podczas montażu systemu.
Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.
Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.
Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.