Autor wpisu: Zespół DUNEKO – eksperci zajmujący się energetyką oraz termodynamiką.  Specjalizują się w odnawialnych źródłach energii, w tym pompach ciepła i panelach słonecznych.

Dom 180 m2 – jaki piec na pellet do niego pasuje?

Ogrzanie domu o powierzchni 180 m2 może być kosztowne, dlatego warto się zdecydować na ekonomiczne źródło ciepła. Jednym z takich urządzeń jest kocioł na pellet. Nie tylko umożliwia oszczędne ogrzewanie domu, lecz także przyczynia się do poprawy jakości powietrza. Dowiedz się, jak prawidłowo dobrać piec, aby właściwie pełnił swoją funkcję.

Jaką moc powinien mieć piec do domu o powierzchni 180 m2?

Minimalna moc pieca na pellet do domu ocieplonego 180 m2 z dobrą izolacją i małymi stratami ciepła powinna wynosić 18–19 kW.

Moc grzewcza pieca na pellet to najważniejszy parametr, jaki trzeba uwzględnić przy wyborze urządzenia. Zależy nie tylko od powierzchni domu, lecz także stanu izolacji budynku oraz tego, czy jest on usytuowany w chłodniejszym, czy cieplejszym regionie kraju. Nieszczelne okna i drzwi, niska jakość materiałów budowlanych i niekorzystny układ pomieszczeń mogą generować większe straty ciepła, co wymaga zastosowania kotła o większej mocy.

Przy wyborze pieca uwzględnij także to, czy będzie wykorzystywany wyłącznie do zasilania instalacji grzewczej, czy również do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. W tym drugim przypadku warto pomyśleć o mocy kotła na poziomie 20–22 kW.

Samodzielny dobór pieca na pellet o odpowiednich parametrach to trudne zadanie zwłaszcza dla osób, które mają z tym do czynienia po raz pierwszy. W Duneko doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego możesz liczyć na nasze fachowe wsparcie w doborze mocy kotła do parametrów Twojego domu. Wykonamy bezpłatne pomiary i znajdziemy piec, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania.

Jaki jest najlepszy piec na pellet do domu 180 m2?

Aby umożliwić efektywne ogrzewanie pomieszczeń, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko moc kotła na pellet drzewny, lecz także inne parametry. Warto się skupić przede wszystkim na efektywności energetycznej. Bardzo ważna jest także funkcjonalność kotła na pellet. Nowoczesne modele bardzo często są wyposażone w nowoczesne rozwiązania technologiczne:

  • automatyczny podajnik – przenosi z zasobnika do komory spalania odpowiednią ilość paliwa, co pozwala utrzymywać optymalną temperaturę i kontrolować zużycie pelletu bez konieczności codziennych wizyt w kotłowni;
  • system automatycznego czyszczenia paleniska – odprowadza popiół do specjalnego zbiornika, który wystarczy opróżnić raz na 2–3 miesiące;
  • system automatycznego czyszczenia wymiennika – mechanizm czyszczący kanały spalinowe bez konieczności otwierania kotła, co zwiększa bezpieczeństwo oraz przedłuża żywotność kotła;
  • automatyczny system zapłonu – jego częścią jest elektryczna grzałka, która uruchamia zapłon po włączeniu kotła.

Wybierając piec na pellet do swojego domu, zwróć także uwagę na to, czy jest to urządzenie od znanego i cenionego producenta. W Duneko korzystamy wyłącznie z modeli spełniających wymogi unijnego Ekoprojektu. Kwalifikują się do rządowych programów dofinansowań termomodernizacji oraz wymiany nieefektywnych źródeł ciepła na ekologiczne i oszczędne urządzenia. Pomożemy Ci zdobyć dotację na ten cel – nasi specjaliści mają 100% skuteczności. Wypełnią Twój wniosek oraz zajmą się kompleksową realizacją dofinansowania.

Jak dbać o piec na pellet?

Mimo że piec na pellet jest urządzeniem praktycznie bezobsługowym i nie wymaga na co dzień dużych nakładów pracy, trzeba o niego odpowiednio dbać.

Dzięki regularnej konserwacji kocioł będzie pracować bez zarzutu. Kompleksowy serwis wystarczy przeprowadzić raz do roku lub co 6 miesięcy, jeśli służy także do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Musi być wykonany przez doświadczonych i wykwalifikowanych specjalistów, którzy sprawdzą stan poszczególnych elementów urządzenia.

Jak samodzielnie zadbać o piec na pellet? Pamiętaj przede wszystkim o:

  • opróżnianiu komory z popiołu raz w tygodniu lub rzadziej, jeśli kocioł jest wyposażony w specjalny pojemnik;
  • sprawdzaniu czystości rusztu – nawet wtedy, gdy jest on czyszczony przez automatyczny system;
  • kontrolowaniu ilości paliwa w zasobniku i jego uzupełnianiu.

Dzięki temu sprawisz, że Twój kocioł będzie pracować wydajnie, co przełoży się na niskie koszty eksploatacji.

Zaufaj specjalistom z Duneko!

Dołącz do grona ponad 44 000 Polaków (w tym celebrytów, takich jak Magda Gessler czy Robert Janowski), którzy wybrali nasze urządzenia i cieszą się ich zaletami. Pomożemy Ci dobrać odpowiedni piec, a także zajmiemy się jego profesjonalnym montażem. Nasze produkty mają jedną z najdłuższych gwarancji na rynku, dzięki czemu możesz liczyć na wsparcie także po zakupie urządzenia.

Najlepszy piec na pellet do domu 180 m2 to model, który umożliwia efektywne ogrzewanie, a jednocześnie nie generuje wysokich kosztów. Postaw na niezawodny kocioł, który cechuje się bezawaryjną pracą przez wiele lat. Takie urządzenie jest nie tylko ekonomiczne, lecz także ekologiczne, ponieważ spalanie pelletu jest zdecydowanie bardziej przyjazne środowisku niż grzanie węglem.

Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak

Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.

Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.

Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.

Zobacz film i dowiedz się więcej

Zobacz również