Dom 100 m2 – jaki piec na pellet wybrać?
Jeśli szukasz ekologicznego, a przede wszystkim ekonomicznego sposobu na ogrzanie 100-metrowego domu, piec na pellet będzie dla Ciebie doskonałym rozwiązaniem. Aby dobrze pełnił swoją funkcję i zapewniał optymalny komfort użytkowania, musi mieć przede wszystkim odpowiednią moc. Dowiedz się, jak ją właściwie dobrać do powierzchni domu.
Jak dobrać moc pieca na pellet do domu 100 m2?
Optymalna moc pieca na pellet potrzebna do ogrzania domu o powierzchni 100 m2, który jest dobrze ocieplony, to 10 kW. Jeśli piec ma też podgrzewać wodę użytkową, będziesz potrzebować nieco większej mocy. |
Dobór odpowiedniej mocy pieca jest bardzo ważny, gdyż wpływa na efektywność ogrzewania. Przede wszystkim moc musi być dobrze dopasowana do parametrów oraz potrzeb budynku i jego mieszkańców. Jeśli będzie zbyt mała, w sezonie zimowym piec nie da rady zapewnić domownikom komfortu termicznego i utrzymać temperatury na odpowiednim poziomie. Może również zużywać więcej energii elektrycznej ze względu na wzmożoną pracę, która i tak okaże się nieefektywna.
Przewartościowanie mocy kotła także nie jest korzystnym zjawiskiem. Przede wszystkim będzie on zużywać więcej paliwa, co przełoży się na wyższe koszty eksploatacji. Weź pod uwagę także to, że zakup kotła o dużej mocy to większy wydatek niż modelu o mniejszej wydajności.
Dobór odpowiedniej mocy pieca – jakiego wzoru użyć w obliczeniach?
Aby obliczyć moc pieca niezbędną do ogrzania domu o powierzchni 100 m2, musisz znać wskaźnik powierzchniowy, który określa straty ciepła budynku. Dla starszego budownictwa – na przykład nieocieplonych kamienic – wynosi on 60 W/m3. W przypadku domu ocieplonego o niskim zapotrzebowaniu na energię cieplną ten wskaźnik to 40–50 W/m3.
Do obliczenia mocy pieca, użyj poniższego wzoru:
moc kotła na pellet (W) = powierzchnia (m2) x wysokość pomieszczenia (m) x wskaźnik powierzchniowy (W/m3) |
Korzystając z niego, możesz szybko wyliczyć, że w przypadku ocieplonego domu o powierzchni 100 m2 optymalna moc pieca to 10 kWh (przy standardowej wysokości pomieszczeń, czyli 2,6 m). Warto jednak wybrać nieco wydajniejszy model, jeśli ma być wykorzystywany również do podgrzewania wody użytkowej.
Ile pelletu potrzeba do ogrzania domu o powierzchni 100 m2?
W ciągu doby w sezonie grzewczym piec na pellet zużywa średnio 20 kg tego paliwa. Weź jednak pod uwagę, że w przypadku mroźnej zimy, a także w budynku o gorszych parametrach izolacyjnych, zużycie może być zdecydowanie wyższe. Latem średnie dobowe zużycie nie powinno natomiast przekraczać 3 kg.
Jaki piec na pellet wybrać do domu 100 m2, aby otrzymać dofinansowanie w 2025 roku?
Od 31 marca 2025 roku ponownie rusza nabór wniosków do programu „Czyste Powietrze”. Dofinansowanie na kocioł na pellet możesz otrzymać, jeśli zdecydujesz się na wymianę nieefektywnego źródła ogrzewania na ekologiczne urządzenie. Musi to być piec o podwyższonym standardzie, który:
- spełnia wymogi unijnego Ekoprojektu;
- ma klasę energetyczną minimum A+;
- ma obniżoną emisyjność cząstek stałych, nie wyższą niż 20 mg/3.
Takie urządzenia znajdziesz w naszej ofercie. Specjaliści Duneko z przyjemnością pomogą Ci także zdobyć dofinansowanie. Nasza skuteczność wynosi 100%! Wypełnimy Twój wniosek, a także w pełni zrealizujemy dofinansowanie. Zaufaj doradcom, którzy mają duże doświadczenie w zdobywaniu dotacji dla klientów!
Ogrzewanie pelletem tylko z Duneko!
Specjaliści Duneko pomogą Ci dobrać moc pieca do powierzchni i parametrów Twojego domu. W naszej ofercie są dostępne wyłącznie urządzenia najwyższej jakości. Zapewniają komfort termiczny na najwyższym poziomie, a jednocześnie są praktycznie bezobsługowe. Produkty naszej firmy cieszą się zainteresowaniem klientów, wśród których są także osoby znane z telewizji i kina – między innymi Małgorzata Ostrowska-Królikowska czy Teresa Lipowska. Przekonaj się, dlaczego zaufali właśnie Duneko!
Piec na pellet to przede wszystkim ekologiczne rozwiązanie, a także sposób na niższe koszty eksploatacji. Obsługa kotła jest wygodna i ogranicza się do niezbędnego minimum. Skorzystaj z usług doświadczonych fachowców, którzy pomogą Ci dobrać moc pieca i pozostałe parametry urządzenia do rzeczywistych potrzeb.

Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.
Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.
Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.