Piec na pellet do mieszkania 40 m2 – jaki wybrać?
Piec na pellet jest rozwiązaniem stosowanym nie tylko w budynkach wolnostojących, lecz także mieszkaniach. Sprawdza się on tam, gdzie nie ma przyłączenia do sieci ogrzewania i każdy mieszkaniec musi dogrzewać lokal i wodę samodzielnie. Jaki piec na pellet do mieszkania 40 m2 sprawdzi się najlepiej? Jak obliczyć jego moc?
Moc pieca na pellet do mieszkania 40 m2
Najważniejszym parametrem kotła na pellet jest jego moc. Nawet najlepszej jakości urządzenie nie będzie w stanie ogrzać całego mieszkania, jeśli nie będzie cechowało się odpowiednio wysoką wydajnością. Moc pieca można obliczyć z następującego wzoru:
Kubatura budynku m3 x współczynnik ogrzewania W/m3 = moc kotła na pellet W
Współczynnik ogrzewania zależy od jakości ocieplenia budynku. W starszych obiektach jest to około 50 W/m3, ale zdarzają się całkowicie nieocieplone domy, w których będzie on wynosił ponad 60 W/m3. W nowych mieszkaniach parametr ten jest zdecydowanie niższy. Oznacza to, że w dobrze ocieplonych budynkach wykonanych z zastosowaniem innowacyjnych technik moc pieca na pellet może być mniejsza.
Moc nie powinna być jednak za duża. Wówczas urządzenie będzie bowiem nadmiernie eksploatowane, co wpłynie na jego żywotność. Spowoduje to też większe koszty użytkowania.
Rozmiar pieca do mieszkania 40 m2
40 m2 to dość mało. W takich mieszkaniach każdy metr kwadratowy jest na wagę złota, dlatego warto zadbać o odpowiedni rozmiar pieca na pellet. Na rynku można znaleźć urządzenia kompaktowe, które mają zasobnik o pojemności około 40 kg. Wymagają one częstego uzupełniania, ale nie zajmują zbyt wiele miejsca. Miniaturowy kocioł niekiedy jest jedyną dostępną opcją.
Dobrze sprawdzi się też dekoracyjny piecyk pelletowy. Takie urządzenie łączy w sobie funkcjonalność z aspektami wizualnymi. Spisze się tam, gdzie nie da się wygospodarować osobnego pomieszczenia na piec. Ozdobne palenisko prezentuje się niezwykle estetycznie i dopełnia aranżację mieszkania.
Obsługa pieca do mieszkania 40 m2
Współczesnym użytkownikom zależy na tym, by piec na pellet do mieszkania 40 m2 był jak najwygodniejszy w obsłudze. Obecnie popularnością cieszą się urządzenia z automatycznym podajnikiem, które same dozują odpowiednią ilość paliwa z zasobnika. Dobrym wyborem są też modele kompatybilne z aplikacjami mobilnymi. Można sterować nimi poza domem, co pozwala na ograniczenie kosztów związanych z ogrzewaniem, gdy żadnego z mieszkańców nie ma w lokalu.
Pomoc w wyborze pieca na pellet do mieszkania 40 m2
Wybierając piec na pellet do małego mieszkania, warto skorzystać z pomocy specjalistów. W Duneko wykonujemy audyt energetyczny, na podstawie którego możemy określić rzeczywiste straty ciepła oraz dobrać odpowiednią moc urządzenia. Planujemy cały system, by móc zachować komfort termiczny w mieszkaniu przez cały rok.
Z nami zakup pieca staje się łatwiejszy. Proponujemy modele, które mieszczą się w budżecie klienta, mają wysoką klasę energetyczną oraz zapewniają sprawne działanie przez lata. Montujemy kotły na paliwa stałe w budynku, a nawet pomagamy uzyskać dofinansowanie na wymianę nieefektywnego ogrzewania na urządzenie na ekologiczne paliwo.
Firma ta wyróżnia się na rynku dzięki unikalnemu algorytmowi doboru mocy instalacji grzewczej, który zgłoszono do Urzędu Patentowego. Dzięki temu innowacyjnemu podejściu, DUNEKO może zagwarantować klientom najwyższą jakość i efektywność.
Jeśli chodzi o nasze kotły, możesz liczyć też na:
- nowoczesne technologie – w tym algorytm różniczkujący z PID,
- niewielką ilość popiołu i ultraniską emisję pyłów,
- system zabezpieczający płomienia,
- bezdymne spalanie,
- bezawaryjną pracę przez lata,
- minimalistyczny design i kompaktowe wymiary.
W mieszkaniach o powierzchni 40 m2 nie ma zbyt wiele miejsca. W takich lokalach stosuje się specjalne, niewielkie piece pelletowe, które mają moc na poziomie kilku kilowatów. Są one na tyle wydajne, by ogrzać całe mieszkanie, również w trakcie dużych mrozów. Dobór konkretnego modelu warto jednak powierzyć specjalistom.
Ponad 44 tysiące Polaków zaprosiło Duneko do swoich domów w celu wymiany pieca. Urządzenie od Duneko polecają gwiazdy filmu i telewizji, takie jak Teresa Lipowska, Robert Janowski, Magda Gessler, Cezary Żak oraz Małgorzata Ostrowska Królikowska, które korzystają z nich i doceniają walory nowoczesnych i wydajnych kotłów.
Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.
Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.
Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.