Autor wpisu: Zespół DUNEKO – eksperci zajmujący się energetyką oraz termodynamiką.  Specjalizują się w odnawialnych źródłach energii, w tym pompach ciepła i panelach słonecznych.

Ile kosztuje piec na pellet 12 kW w 2025 r.?

Chcesz ogrzewać dom urządzeniem, które jest nie tylko ekonomiczne, ale i ekologiczne? Jeśli tak, to postaw na nowoczesny piec na pellet. Pamiętaj o tym, że musi być on właściwie dobrany do potrzeb energetycznych Twojego domu, aby zapewniał optymalny komfort termiczny. Jeśli interesuje Cię kocioł o mocy 12 kW, sprawdź, ile kosztuje oraz jaką powierzchnię ogrzeje.

Dlaczego dobór pieca o odpowiedniej mocy nominalnej jest tak ważny?

Kocioł na pellet musi mieć odpowiednią moc, aby był w stanie efektywnie dostarczać ciepło do instalacji centralnego ogrzewania oraz ewentualnie także podgrzewać wodę użytkową. Jest to jeden z najważniejszych parametrów tego urządzenia, który należy uwzględnić przy jego zakupie. Warto też pamiętać, że kocioł na pellet lub pompa ciepła powinny mieć zawór bezpieczeństwa.

Dlaczego wybór pieca o odpowiedniej mocy nominalnej jest tak ważny? Jeśli będzie ona zbyt niska, to urządzenie nie będzie w stanie utrzymać odpowiedniej temperatury wewnątrz pomieszczeń. Przełoży się to na niższy komfort termiczny. Może również generować wyższe koszty eksploatacyjne, gdyż piec będzie pracować na wyższych obrotach, aby dostarczyć maksymalną ilość ciepła.

Odwrotna sytuacja także nie jest korzystna. Zbyt duża moc kotła w stosunku do zapotrzebowania na ciepło spowoduje, że będzie on pracować na minimalnych obrotach. To z kolei może powodować częste wygaszanie i rozpalanie pieca, co może negatywnie wpłynąć na jego żywotność. Nie możesz także zapomnieć, że zakup kotła o większej mocy wiąże się z wyższymi kosztami.

Ile m2 ogrzeje piec na pellet 12 kW?

Piec na pellet o mocy 12 kW sprawdzi się jako urządzenie grzewcze do domów jednorodzinnych o powierzchni ok. 110–120 m2 z bardzo dobrą izolacją termiczną i niskimi stratami ciepła.

Zastanawiasz się, co uwzględnić przy wyborze pieca o odpowiedniej mocy? Ważna jest nie tylko powierzchnia i wysokość pomieszczeń, ale także zapotrzebowanie na ciepło. W budynkach nowych, które są dobrze ocieplone, mają szczelne przegrody, okna i drzwi parametr ten jest zdecydowanie niższy w porównaniu ze starszym budownictwem np. kamienicami. Jeśli więc planujesz wymianę nieefektywnego źródła ogrzewania w swoim domu, który ma już kilka lat, pomyśl o wcześniejszym przeprowadzeniu termomodernizacji. Obniży to straty ciepła, co przełoży się na niższe koszty zakupu pieca, a także samego ogrzewania.

Część wydatków związanych z przeprowadzeniem termomodernizacji może pokryć dofinansowanie. Dzięki temu koszty inwestycji znacząco się obniżą. Chcesz skorzystać z takiej możliwości, ale nie wiesz, jak wypełnić wniosek? Specjaliści z Duneko zrobią to za Ciebie! Nie tylko zajmą się wypełnieniem wniosku, lecz także realizacją dofinansowania zgodnie z wymogami. 100% skuteczność da Ci gwarancję otrzymania dofinansowania na termomodernizację i montaż kotła na pellet.

Jaka jest cena pieca na pellet 12 kW?

Za piece na pellet o mocy 12 kW trzeba zapłacić średnio 10 000–17 000 zł. Cena urządzenia zależy m.in. od renomy producenta oraz rozwiązań technologicznych, które w nim zastosowano.

Na to, ile kosztuje kocioł na pellet, wpływa m.in. zbiornik paliwa stałego, a dokładniej jego pojemność. Im większy zasobnik, tym najczęściej wyższa cena urządzenia, ale jednocześnie wyższy komfort użytkowania. Duży zasobnik pomieści więcej pelletu, który będzie następnie automatycznie dozowany do komory spalania. Pozwoli to ograniczyć wizyty w kotłowni do niezbędnego minimum. W standardowych modelach kotłów trzeba to robić co 2–3 dni.

Na cenę pieca na pellet wpływają także zastosowane w nim nowoczesne rozwiązania. Może to być np. samoczynne rozpalanie. Jeśli chcesz, aby obsługa kotła została ograniczona do minimum, postaw na model z taką funkcją. Elektryczna grzałka uruchomi proces rozpalania po włączeniu kotła. Mikroprocesorowy sterownik kotła umieszczony w palniku będzie monitorować proces spalania, a także ilość dostarczanego pelletu oraz pracę wentylatora nadmuchowego. Piec będzie pracować bezobsługowo, a ty będziesz cieszyć się ciepłem, jakie zapewnia.

Ile kosztuje montaż pieca 12 kW?

Musisz także uwzględnić koszty montażu pieca w kotłowni. Można przyjąć, że średnia cena takiej usługi to 3000–4000 zł. W rzeczywistości może być ona jednak nieco inna, gdyż wszystko zależy m.in. od tego, czy konieczne jest przeprowadzanie modernizacji istniejącej instalacji centralnego ogrzewania i c.w.u. Jeśli tak, to cena ta może wzrosnąć.

Czy zakup pieca na pellet 12 kW to opłacalna inwestycja?

Tak, zakup pieca na pellet do ogrzewania domu to opłacalna inwestycja nawet z uwzględnieniem stosunkowo wysokich kosztów początkowych. Jednak zakup tego rodzaju paliwa to niższy wydatek w porównaniu np. z węglem. Jest to związane z wysoką sprawnością kotła. To parametr mówiący o tym, jak efektywnie spalany jest pellet. Najlepsze kotły mają sprawność na poziomie nawet 95%, co jest zdecydowanie lepszym wynikiem w porównaniu z piecami węglowymi. W ich przypadku parametr ten najczęściej wynosi 85–88%.

Co to oznacza dla użytkownika pieca na pellet? Korzystanie z takiego urządzenia jest zdecydowanie bardziej ekonomiczne. Przełoży się to na niższe wydatki na ogrzewanie.

Kocioł na pellet to także:

  • mniejszy wpływ na środowisko – ten rodzaj paliwa jest wytwarzany najczęściej z odpadów drewnianych bez sztucznych dodatków, a w procesie spalania wytwarza tyle samo dwutlenku węgla, ile pochłonęło drzewo;
  • bezpieczeństwo – nowoczesny kocioł pelletowy jest wyposażony w systemy zabezpieczające m.in. przed pożarem.

Już dziś pomyśl o wymianie nieefektywnego źródła ogrzewania na nowoczesne piece, których zakup z pewnością Ci się opłaci!

Specjaliści z Duneko dobiorą piec na pellet idealny do Twojego domu!

Nie musisz samodzielnie zajmować się wyborem pieca o odpowiednich parametrach, który ogrzeje Twój dom. Chętnie Ci w tym pomożemy! Przeprowadzimy bezpłatne pomiary, które pozwolą dopasować moc do powierzchni i parametrów budynku. Mamy w tym duże doświadczenie i możemy pochwalić się wieloma udanymi realizacjami. Do swoich domów zaprosiły nas także osoby znane z telewizji czy kina m.in. Robert Janowski i Magda Gessler. Przekonaj się, że wybór pieca na pellet przez specjalistów Duneko przyniesie ci same korzyści!

Kocioł o mocy 12 kW to świetny wybór zarówno do domów o średniej powierzchni, jak i niewielkich biur czy warsztatów. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie istotne jest ekonomiczne i ekologiczne źródło ogrzewania.

Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak

Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.

Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.

Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.

Zobacz film i dowiedz się więcej

Zobacz również