Autor wpisu: Zespół DUNEKO – eksperci zajmujący się energetyką oraz termodynamiką.  Specjalizują się w odnawialnych źródłach energii, w tym pompach ciepła i panelach słonecznych.

Pellet piec i podajnik

Jaki piec na pellet do domu 250m2 wybrać?

Ogrzewanie domu o powierzchni 250 m2 to nie lada wyzwanie. Niezbędne jest zastosowanie w nim sprawdzonego i oszczędnego urządzenia, które zapewni komfort termiczny na odpowiednim poziomie, a jednocześnie nie będzie generowało wysokich kosztów. Takim rozwiązaniem jest piec na pellet. Sprawdź, jak prawidłowo dobrać go do domu o powierzchni 250 m2.

Dlaczego zakup kotła na pellet to korzystne rozwiązanie?

Zastanawiasz się, czy wybór pieca na pellet to dobre rozwiązanie także w twoim przypadku? Poznaj najważniejsze zalety tego rodzaju urządzeń, wśród których można wymienić przede wszystkim:

  • korzystniejszy wpływ na otoczenie – w procesie spalania pelletu produkowana jest zdecydowanie mniejsza ilość zanieczyszczeń w porównaniu np. z piecem na węgiel,
  • bezpieczeństwo – nowoczesne kotły są wyposażone w liczne zabezpieczenia chroniące m.in. przed ryzykiem wybuchu pożaru,
  • wygodę użytkowania – systemy automatycznego czyszczenia czy dozowania paliwa sprawiają, że kotły są praktycznie bezobsługowe.

Ogrzewanie domu piecem na pellet jest bardziej ekonomiczne niż np. korzystanie z kotła gazowego. Jest to związane z wysoką wydajnością energetyczną tego paliwa. Jest w stanie wytworzyć sporo ciepła nawet z niewielkiej ilości pelletu. Dzięki temu koszty eksploatacji takiego systemu grzewczego są dużo niższe niż w przypadku ogrzewania gazowego lub elektrycznego.

Jak dobrać piec do domu 250 m2?

W domu o powierzchni 250 m2 warto zastosować piec na pellet o mocy ok. 25 – 27 kW. Zapewni on efektywne i oszczędne ogrzewanie.

Zastanawiasz się, w jaki sposób obliczyć moc pieca? Aby to zrobić, skorzystaj z poniższego wzoru:

Moc kotła = powierzchnia [m2] x wysokość pomieszczeń [m] x wskaźnik powierzchniowy [W]

W przypadku standardowych domów jednorodzinnych wysokość pomieszczeń to ok. 2,6 m. Wskaźnik powierzchniowy to parametr określający straty ciepła w budynku. To, jak są one duże, zależy głównie od tego, w jakim standardzie energetycznym został wykonany dom. Im lepsza izolacja i większa szczelność okien oraz drzwi, tym niższe straty ciepła. Przyjmuje się, w przypadku nowoczesnych domów energooszczędnych parametr ten jest na poziomie 40-50 W/m3. Jeśli budynek jest wykonany w starszej technologii, to wskaźnik powierzchniowy utrzymuje się w granicach 60-70 W/m3.

Ile kosztuje piec na pellet do domu 250 m2?

Piec na pellet drzewny o mocy ok. 25 kW kosztuje średnio 25 000 – 45 000 zł. Wszystko zależy od modelu.

Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak

Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.

Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.

Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.

Zobacz film i dowiedz się więcej

Zobacz również