Jaki piec na pellet do domu 300 m2?
Duży dom o powierzchni 300 m2 wymaga zastosowania wydajnego źródła ogrzewania, które będzie w stanie zapewnić optymalną temperaturę w pomieszczeniach. Dobrym rozwiązaniem jest wydajny i energooszczędny piec na pellet. Dowiedz się, jak go właściwie dopasować do domu o powierzchni 300 m2.
Dlaczego właściwy dobór mocy pieca na pellet jest tak ważny?
Moc grzewcza kotła na pellet to najważniejszy parametr, jaki musisz uwzględnić przy wyborze pieca. To od niej zależy, czy urządzenie będzie w stanie zapewnić komfort cieplny i utrzymać właściwą temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach. Zbyt mała moc może generować większe zużycie energii ze względu na konieczność pracy na wysokich obrotach. To z kolei może przyczyniać się do obniżenia żywotności pieca. Ogrzewanie domu piecem o niewłaściwej mocy będzie nieefektywne, co przełoży się na niższy komfort domowników.
Kocioł nie może mieć także zbyt dużej mocy, gdyż będzie wytwarzał więcej ciepła, niż jest potrzebne. To skutkuje wyższymi kosztami ogrzewania. Taki piec jest także droższy, co spowoduje, że narazisz się na większy wydatek związany z jego zakupem i montażem.
Jaki piec jest potrzebny do ogrzewania powierzchni domu 300 m2?
Do ogrzania domu o powierzchni 300 m2 z dobrą izolacją termiczną warto wybrać piec o mocy ok. 30-32 kW. Taki kocioł zapewni komfort cieplny na odpowiednim poziomie.
Zastanawiasz się, jak samodzielnie obliczyć optymalną moc pieca na pellet? Aby to zrobić, wykorzystaj poniższy wzór.
Moc kotła = powierzchnia [m2] x wysokość pomieszczeń [m] x wskaźnik powierzchniowy [W]
Standardowa wysokość pomieszczeń budynków mieszkalnych to 2,6 m. Wskaźnik powierzchniowy związany jest z zapotrzebowaniem na ciepło związanym m.in. z jakością izolacji oraz stratami energii. W przypadku nowych budynków wynosi on 40 W/m3. Im lepsza izolacja, tym niższy wskaźnik powierzchniowy. W przypadku starszych budowli, w których nie zastosowano ocieplenia lub jest ono złej jakości, ten parametr wynosi ok. 60 W/m3.
Jakie jeszcze parametry wziąć pod uwagę przy wyborze pieca na pellet do domu u powierzchni 300 m2?
Wybór odpowiedniego pieca wymaga uwzględnienia nie tylko jego mocy, ale i innych parametrów urządzenia. Ważne są także:
- klasa efektywności energetycznej – im jest ona wyższa, tym niższe rachunki za prąd związane z użytkowaniem pieca;
- rozmiary kotła – muszą być odpowiednio dopasowane do przestrzeni np. w kotłowni, abyś po montażu miał do niego swobodny dostęp;
- wielkość zasobnika na paliwo stałe – im jest on większy, tym rzadziej będziesz musiał dosypywać do niego pellet;
- rodzaj palnika – najwygodniejszym rozwiązaniem jest wybór modelu wyposażonego w automatyczny system rozpalania oraz czyszczenia, które zapewniają maksymalny komfort użytkowania.
Nie bez znaczenia jest także renoma producenta kotła na pellet. W Duneko wykorzystujemy wyłącznie sprawdzone modele cieszące się uznaniem wśród naszych klientów. Są to piece wyróżniające się łatwą obsługą oraz zaawansowanymi funkcjami i systemami bezpieczeństwa. Oferujemy kompleksowe usługi obejmujące profesjonalny dobór oraz montaż kotłów na pellet.
Ile kosztuje piec na pellet do domu 300 m3?
Zakup pieca na pellet drzewny o mocy ok. 30 kW to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Im większa moc urządzenia oraz nowocześniejsze funkcje, tym wyższa cena. Możesz jednak zmniejszyć wydatki związane z montażem efektywnego źródła ciepła, korzystając z dofinansowania. Specjaliści Duneko pomogą ci je zdobyć! Mogą pochwalić się skutecznością wynoszącą 100%. Nie tylko wypełnią twój wniosek i zajmą się wszystkimi formalnościami, ale także zrealizują warunki dofinansowania.
Dobrze dobrany piec na pellet jest niezbędny do zapewnienia komfortu cieplnego na najwyższym poziomie. Nowoczesne piece to przede wszystkim mniejsze zużycie paliwa oraz obniżone koszty eksploatacji domu. Powierz zadanie związane z doborem urządzenia o odpowiednich parametrach specjalistom Duneko. Dołącz do grona zadowolonych klientów m.in. Teresy Lipowskiej oraz Małgorzaty Ostrowskiej-Królikowskiej i zaufaj firmie z dużym doświadczeniem.

Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.
Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.
Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.