Autor wpisu: Zespół DUNEKO – eksperci zajmujący się energetyką oraz termodynamiką.  Specjalizują się w odnawialnych źródłach energii, w tym pompach ciepła i panelach słonecznych.

Jaki piec na pellet na 140 m2?

Piece na pellet to jedne z bardziej ekologicznych systemów, które zapewniają komfort cieplny w budynku przez cały rok. Aby jednak takie urządzenia mogły działać wydajnie, muszą zostać odpowiednio dobrane do danego obiektu. Jaki piec na pellet na 140 m2 sprawdzi się najlepiej?

Na co trzeba zwrócić uwagę, wybierając piec na pellet na 140 m2?

Wybierając piec na pellet, trzeba zwrócić uwagę na kilka czynników. Najważniejsze z nich to:

  • moc – nie może być ani za mała, ani za duża. Wyliczając jej optymalną wartość, trzeba wziąć pod uwagę m.in. kubaturę budynku i stopień jego ocieplenia;
  • typ – obecnie nie można montować kotłów poniżej 5 klasy. Pellet jest ekologicznym źródłem ciepła, ale montowany piec zawsze musi być zgodny z aktualnymi wymogami;
  • obsługa – dobry kocioł to taki, który zapewnia komfort termiczny w budynku, a jednocześnie nie wymaga skomplikowanej obsługi. Najlepiej postawić na urządzenie z automatycznym podajnikiem i możliwością sterowania smartfonem;
  • koszty eksploatacji – piec wymaga regularnej konserwacji i przeglądów. Znaczenie ma też to, jak dużo energii jest w stanie wytworzyć proces spalania pelletu w określonej ilości;
  • wielkość – w domach o powierzchni 140 m2 nie jest ona tak ważna, jak np. w mieszkaniach. Warto jednak pamiętać, że na rynku są dostępne modele o różnych wymiarach;
  • jakość wykonania – warto wybierać piece na pellet o podwyższonym standardzie pochodzące od sprawdzonych producentów. Takie urządzenia cechują się dłuższą żywotnością, a marka często oferuje też dodatkową gwarancję i obsługę techniczną;
  • pojemność zasobnika – to w nim mieści się paliwo, które następnie trafia do komory spalania. Jeśli chcesz ogrzać duży dom, a jednocześnie ograniczyć częstotliwość uzupełniania zbiornika do minimum, postaw na zasobnik o pojemności co najmniej 100 kg.

Największe znaczenie ma moc, bez której nawet najwyższej jakości, automatyczny piec na pellet drzewny nie będzie mógł działać wydajnie.

Moc pieca na pellet na 140 m2

Jaki piec na pellet na 140 m2 będzie dobrym wyborem? W tak dużych budynkach trzeba postawić na urządzenie o odpowiednio wysokiej mocy. Na jej dokładną wartość wpływają takie czynniki jak:

  • jakość termoizolacji budynku;
  • liczba kondygnacji;
  • wysokość pomieszczeń;
  • rodzaj wentylacji’;
  • średnie temperatury zewnętrzne;
  • rok budowy i zastosowane materiały.

W nowszych, lepiej zaizolowanych domach, potrzebny będzie piec o niższej mocy. Jaki kocioł na pellet sprawdzi się w standardowym, ocieplonym budynku o powierzchni 140 m2? Zwykle w takich obiektach wystarczy około 10-15 kW.

W starszych budynkach wartość ta może być nawet dwukrotnie wyższa. Ma to miejsce zwłaszcza w domach, które zostały wybudowane wiele lat temu i nigdy nie przeprowadzono w nich prac termoizolacyjnych. Z tego powodu często lepiej najpierw ocieplić budynek, a dopiero później zamontować w nim piec na pellet.

Jaki oblicza się moc pieca na pellet?

Jaki kocioł na pellet wybrać? Taki, który będzie zapewniał komfort termiczny również przy dużych mrozach, a jednocześnie nie będzie generować zbyt dużych kosztów. Najczęściej moc wylicza się poprzez pomnożenie kubatury domu przez współczynnik ogrzewania. Określenie tego współczynnika wymaga jednak przeprowadzenia dokładnych pomiarów.

Współczynnik ogrzewania różni się w zależności od jakości ocieplenia budynku, zastosowanych technologii budowlanych, szczelności okien i drzwi czy rodzaju wentylacji. Dla starszych obiektów może być nawet o kilkadziesiąt procent wyższy niż w przypadku nowych, dobrze ocieplonych domów. Jego dokładne określenie jest możliwe m.in. na podstawie audytu energetycznego przeprowadzonego przez specjalistów. W Duneko wykonujemy bezpłatne pomiary, co pomaga nam dobrać odpowiedni piec na pellet do danego budynku.

Dobór pieca na pellet z montażem

W Duneko oferujemy kompleksowe usługi związane z doborem i montażem kotła na pellet. Sprawdzamy, jakie urządzenie będzie najlepsze do danego obiektu, a także zmieści się w budżecie klienta. Wykonujemy dokładne pomiary, sprawdzamy, ile ciepła wydostaje się budynku i oceniamy, jak można temu zaradzić. Następnie dobieramy właściwy kocioł, którego klasa efektywności energetycznej jest zgodna z obecnymi wymogami prawnymi.

Dobieramy kotły z naszej oferty, które:

  • zapewniają automatyczne spalanie i czyszczenie,
  • są bardzo łatwe w użytkowaniu,
  • gwarantują ultraniską emisję pyłów,
  • zapewniają oszczędność,
  • gwarantują bezawaryjność przez lata,
  • wyposażono w algorytm różniczkujący z PID,
  • zapewniają bezdymne spalanie.

Możemy pomóc też w uzyskaniu dofinansowania, dzięki któremu montaż kotła na pellet stanie się tańszy. Wypełniamy wnioski i składamy je w odpowiednich urzędach.

Duneko może pochwalić się 100% skutecznością w uzyskiwaniu dofinansowań dla swoich klientów, nawet do 136 200 zł, a także jedną z najdłuższych gwarancji na rynku. Dzięki zaawansowanym technologiom, firma nieustannie rozwija swoje produkty, co zapewnia bezawaryjną i efektywną pracę.

Dobry kocioł do domu 140 m2 to taki, który skutecznie ogrzeje tak dużą powierzchnię, a jednocześnie będzie tani w utrzymaniu i łatwy w obsłudze. Wybierając takie urządzenie, warto przeanalizować wiele szczegółów i skorzystać z pomocy specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w branży.

Ponad 44 tysiące Polaków zaprosiło Duneko do swoich domów w celu wymiany pieca. Urządzenie od Duneko polecają gwiazdy filmu i telewizji, takie jak Teresa Lipowska, Robert Janowski, Magda Gessler, Cezary Żak oraz Małgorzata Ostrowska Królikowska, które korzystają z nich i doceniają walory nowoczesnych i wydajnych kotłów.

Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak

Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.

Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.

Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.

Zobacz film i dowiedz się więcej

Zobacz również