Wymiana okien a ulga termomodernizacyjna – kiedy można ją uzyskać?
Ulga termomodernizacyjna jest przeznaczona dla osób, które przeprowadziły w swoich domach prace mające na celu poprawić efektywność energetyczną oraz zmniejszyć zużycie energii. Pozwala ona obniżyć wysokość należnego podatku. Dowiedz się, ile wynosi oraz w jaki sposób z niej skorzystać.
Wymiana okien a odliczenie od podatku – kiedy można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?
Ulga termomodernizacyjna jest przeznaczona dla właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych, także w zabudowie szeregowej i bliźniaczej, którzy ponieśli wydatki na przedsięwzięcie termomodernizacyjne związane m.in. z wymianą okien i drzwi. |
Z tego benefitu można skorzystać wyłącznie w przypadku przeprowadzania remontu. Montaż stolarki okiennej i drzwiowej w nowo powstającym budynku mieszkalnym nie kwalifikuje się więc do uzyskania ulgi termomodernizacyjnej.
Na czym polega przedsięwzięcie termomodernizacyjne?
Z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego wiąże się przede wszystkim zmniejszenie zapotrzebowania budynku na energię niezbędną do ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej. Jednym z jego elementów jest wymiana okien i drzwi na nowe egzemplarze o niskim stopniu przenikania ciepła.
W Rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju można znaleźć wykaz materiałów budowlanych, urządzeń i usług, które są bezpośrednio związane z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Obejmuje on m.in.:
- okna,
- okna połaciowe,
- drzwi balkonowe,
- bramy garażowe,
- powierzchnie przezroczyste nieotwieralne,
- drzwi zewnętrzne.
Termomodernizacja to także wymiana nieefektywnych źródeł ciepła na nowoczesne rozwiązania, które są ekonomiczne i przyjazne dla środowiska. W jej ramach można np. zamontować instalację fotowoltaiczną, która będzie dostarczała energię.
Kiedy można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?
Wydatki poniesione na termomodernizację można odliczyć w ramach ulgi, jeżeli:
- zostały wymienione w Rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r.;
- są one związane z przedsięwzięciem termomodernizacyjnym zakończonym w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym został poniesiony pierwszy z nich;
- za prace związane m.in. z wymianą okien została wystawiona faktura przez podatnika podatku od towarów i usług;
- nie były one sfinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej lub nie zwrócono ich w żadnej formie;
- nie były zaliczone do kosztów uzyskania przychodu i odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne lub nieuwzględnione w ulgach zgodnie z Ordynacją podatkową.
Prawo do tego benefitu musi być w odpowiedni sposób udokumentowane. Podstawą do ulgi termomodernizacyjnej jest faktura wystawiona przez czynnego podatnika VAT lub zawierająca podatek od wartości dodanej, która została wystawiona przez podmiot pochodzący z kraju należącego do Unii Europejskiej.
Jak obliczyć ulgę termomodernizacyjną?
Maksymalna kwota odliczenia wynosi 53 000 zł. Dotyczy ona wszystkich przedsięwzięć realizowanych w ramach termomodernizacji. W przypadku, gdy wydatki były opodatkowane podatkiem VAT i nie korzystałeś z możliwości odliczenia go na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług, to masz prawo odliczyć pełną kwotę (wraz z VAT-em).
Ważne! W przypadku podatników, którzy są w związku małżeńskim, limit 53 000 zł dotyczy każdego z nich osobno. |
Ulgę należy odliczyć w zeznaniu podatkowym od:
- dochodu opodatkowanego wg skali,
- dochodu opodatkowanego liniowo,
- przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Odliczenie wydatków w ramach ulgi termomodernizacyjnej nie wyklucza możliwości skorzystania także z innych odliczeń.
Ulga termomodernizacyjna a dotacja z programu „Czyste Powietrze” – czy można je łączyć?
Na wymianę okien i drzwi można także otrzymać dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze”. Można je łączyć z ulgą termomodernizacyjną, co dodatkowo zwiększa korzyści. Jeśli chcesz skorzystać z tego rozwiązania, pamiętaj o tym, że odliczeniu podlegają wydatki, które nie zostały pokryte w ramach dotacji lub zwrócone w innej formie ze środków publicznych. Możesz więc w zeznaniu podatkowym uwzględnić wyłącznie tę część, która nie podlegała dofinansowaniu.
W budynkach, w których występuje zbyt duże zapotrzebowanie na energię, warto przeprowadzić prace, które pozwolą je zmniejszyć. Jednym z takich przedsięwzięć jest wymiana okien. Ulga termomodernizacyjna umożliwia uwzględnienie wydatków poniesionych na ten cel w zeznaniu podatkowym. Możesz także skorzystać z dofinansowania, które zdobędziemy dla Ciebie. Zaufaj Duneko i ciesz się swoim energooszczędnym domem.

Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.
Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.
Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.