Termomodernizacja budynku w granicy działki – aktualna sytuacja prawna
Wskazane w odpowiednim rozporządzeniu odległości budynków od granicy działki nie mają zastosowania np. ze względu na nietypowy kształt działki bądź jej niewielkie wymiary. Jednak w takiej sytuacji Inwestor musi mierzyć się z pewnymi niedogodnościami. Dotyczą one m.in. specjalnych wymogów, które musi spełnić ściana znajdująca się w granicy, a także utrudnień dotyczących np. docieplenia. Czy termomodernizacja budynku w granicy działki jest możliwa?
Czym różni się termomodernizacja budynku w granicach działki od standardowej?
Jeśli budujesz dom w odpowiedniej odległości od budynków istniejących, możesz przeprowadzić termomodernizację, na którą składa się np. docieplenie ścian bez jakichkolwiek niedogodności. Prace wykonasz na swojej działce, a sam proces nie sprawi, że – już niewielka – odległość od działki sąsiada zostanie jeszcze dodatkowo zmniejszona. Inaczej jest w przypadku budynków, gdzie roboty budowlane będą realizowane tuż przy granicy działki sąsiada lub nawet na niej. Realizując roboty budowlane w domu ustawionym w granicy działki, trzeba liczyć się z pewnymi niedogodnościami, w tym z koniecznością uzyskania zgody od sąsiada uprawnionego do dysponowania nieruchomością obok, a nawet pozwolenia na wykonanie robót budowlanych.
O czym trzeba pamiętać, modernizując budynek w granicach działki? Aktualne przepisy prawa
Zgodnie z § 9 ust. 3 i 4 rozporządzenia Ministra Infrastruktury dla istniejących budynków odległości od granicy działki mierzy się bez uwzględnienia grubości izolacji, z wyjątkiem ścian położonych na granicy działki. Docieplenie takich ścian wymaga pozwolenia na budowę (wydawanego na podstawie prawa budowlanego) oraz zgody na odstępstwo od przepisów. Inwestor musi złożyć stosowny wniosek, a sąsiad jest stroną w postępowaniu.
Zgodnie z przepisami, wszelkie prace, które mogłyby ingerować w granice działki sąsiedniej lub przekraczać ją (np. montaż warstw izolacyjnych, które wychodzą poza obrys działki właściciela obiektu), mogą wymagać zgody sąsiada. Ocieplenie budynku usytuowanego w granicy wiąże się też z koniecznością uzyskania:
- pozwolenia na budowę,
- porozumienia z sąsiadem i otrzymania od niego zgody na pracę nad ścianami, zwłaszcza jeśli ich usytuowanie wymaga wejścia na teren działki sąsiedniej w celu zrealizowania prac budowlanych.
Trzeba przy tym pamiętać, że wymogi, jakim powinny odpowiadać budynki oddane do użytku, dotyczą nie tylko najmniejszego oddalenia od granicy działki. Prawo budowlane wskazuje też, że obiekty muszą mieć też odpowiedni współczynnik przenikania ciepła w zakresie poszczególnych elementów konstrukcyjnych. W niektórych przypadkach warto więc rozważyć ocieplenie domu od środka.
Podsumowanie
Termomodernizacja budynku położonego w granicy działki wymaga szczególnej uwagi ze względu na przepisy prawa budowlanego. Ocieplenie budynku w takiej sytuacji wymaga zgłoszenia oraz często pozwolenia na budowę, zwłaszcza jeśli ściana znajduje się bezpośrednio przy granicy. Inwestor musi także uzyskać zgodę sąsiada na planowane prace, jeśli izolacja będzie wykraczać poza granice działki. W przeciwnym razie może dojść do naruszenia prawa własności sąsiedniej nieruchomości.
Panujesz termomodernizację? Skorzystaj ze wsparcia specjalistów z firmy DUNEKO. Dzięki współpracy z nami uzyskanie środków z takich programów jak Czyste Powietrze czy np. Mój Prąd nie będzie trudne. Mamy 100% skuteczności i zapewniamy kompleksową pomoc: od doradztwa, przez pomoc w dopełnieniu formalności, po montaż pomp ciepła! Nasze urządzenia są bezpieczne i niskoemisyjne, dzięki czemu pozwalają uzyskać większą efektywność cieplną. Dzięki zaawansowanym technologiom nieustannie rozwijamy swoje produkty, co zapewnia bezawaryjną i efektywną pracę. Oferujemy także jedną z najdłuższych gwarancji na rynku.
Ponad 44 tysiące Polaków zaprosiło DUNEKO do swoich domów. Wśród użytkowników naszych nowoczesnych i wydajnych urządzeń są także gwiazdy filmu i telewizji, takie jak Teresa Lipowska, Robert Janowski, Magda Gessler, Cezary Żak oraz Małgorzata Ostrowska Królikowska. Zaufaj ich rekomendacji.

Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.
Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.
Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.