Autor wpisu: Zespół DUNEKO – eksperci zajmujący się energetyką oraz termodynamiką.  Specjalizują się w odnawialnych źródłach energii, w tym pompach ciepła i panelach słonecznych.

pompa ciepła

Program Stop Smog – jak uzyskać dofinansowanie?

W ostatnich latach pojawiło się wiele programów rządowych, których głównym celem i założeniem jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla przez gospodarstwa domowe. Wśród nich warto wyróżnić Stop Smog. Czym jest ten program i jak uzyskać dofinansowanie na wymianę systemu ogrzewania w domu?

Czym jest program Stop Smog?

Program Stop Smog to rządowa inicjatywa skierowana do właścicieli domów jednorodzinnych. Ma na celu usprawnienie procesu wymiany starych i nieefektywnych systemów ogrzewania na niskoemisyjne źródła energii. W ramach programu jest możliwe uzyskanie dofinansowania, które pozwala znacznie zmniejszyć koszt budowy nowej instalacji.

Inicjatywa jest też odpowiedzią na złą jakość powietrza i nowe wymagania unijne dotyczące maksymalnej emisji dwutlenku węgla przez państwa członkowskie. Jej celem jest także poprawa jakości życia mieszkańców kraju.

Stop Smog jest uzupełnieniem innego rządowego programu – Czyste Powietrze. Koncentruje się na umożliwieniu korzystania z technologii niskoemisyjnych najmniej zamożnym mieszkańcom. Program Czyste Powietrze ma znacznie szerszy zakres i dotyczy całej termomodernizacji danego budynku.

Na lata 2019–2024 przeznaczono 180 mln złotych na wymianę nieefektywnych źródeł ogrzewania w ramach programu Stop Smog. Ze względu na duże zainteresowanie inicjatywą planuje się zasilić fundusz dodatkowymi środkami.

Dla kogo jest program Stop Smog?

Program Stop Smog powstał z myślą przede wszystkim o właścicielach domów jednorodzinnych i wielorodzinnych. Z dofinansowania można skorzystać na obszarze gmin, w których obowiązuje uchwała antysmogowa.

Aby otrzymać pieniądze na wymianę systemu ogrzewania, jest konieczne spełnienie kilku wymogów, są to m.in.:

  • bycie właścicielem nieruchomości w gminie, w której doszło do przekroczenia norm jakościowych powietrza;
  • chęć wymiany systemu ogrzewania na jedno ze wskazanych niskoemisyjnych źródeł ciepła (nie mogą to być dowolne instalacje);
  • zebranie odpowiednich dokumentów jak dowód własności nieruchomości, plan wymiany systemu ogrzewania i kosztorys inwestycji.

Dofinansowanie w ramach programu Stop Smog jest przyznawane jedynie na montaż konkretnych urządzeń. To pompy ciepła, kotły na biomasę, instalacje fotowoltaiczne oraz kotły gazowe o wysokiej efektywności. Osoby, które chcą skorzystać z takiego wsparcia, muszą być właścicielami starych nieefektywnych kotłów węglowych, pieców kaflowych, kominków lub piecyków typu koza. Wymianie podlegają też urządzenia, które nie spełniają co najmniej piątej klasy efektywności.

Warto pamiętać, że w przypadku kominków i pieców kaflowych istnieje kilka wyjątków. Z takich systemów można korzystać nadal, pod warunkiem że osiągają one sprawność cieplną na poziomie 80% lub są wyposażone w technologie zmniejszające emisję zanieczyszczeń.

Dlaczego warto skorzystać z programu Stop Smog?

Program Stop Smog pozwala na:

  • poprawę jakości powietrza w miejscu zamieszkania – zwłaszcza na większą skalę, w okolicach, w których większość osób zdecydowała się na wymianę nieefektywnych systemów ogrzewania na nowoczesne instalacje;
  • zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku – nieefektywne systemy ogrzewania generują znacznie wyższe koszty niż nowe urządzenia;
  • pokrycie znacznej części kosztów związanych z termomodernizacją – dokładna kwota zależy od wielkości gminy i wewnętrznych ustaleń, jednak zwykle jest to kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Program Stop Smog ma też pomóc zminimalizować ilość zanieczyszczeń i dwutlenku węgla trafiających do środowiska, co pozwoli spełnić najnowsze normy unijne.

Jak uzyskać dofinansowanie w ramach programu Stop Smog?

Aby uzyskać środki w ramach programu Stop Smog, należy przygotować odpowiednie dokumenty. Proces wymaga przejścia kilku etapów, które opisujemy niżej.

  1. Upewnienie się co do zasad programu Stop Smog – program nie obejmuje każdej gminy, dlatego przed złożeniem wniosku warto sprawdzić, czy w danym miejscu zamieszkania jest to możliwe. Stop Smog wymaga spełnienia wielu wymagań, w tym m.in. zgromadzenia odpowiedniej liczby gospodarstw domowych zainteresowanych termomodernizacją i środków na ten cel. Właściciel budynku musi też osiągać konkretny dochód.
  2. Złożenie wniosku – osoba ubiegająca się o dofinansowanie wymiany nieefektywnego źródła ogrzewania musi złożyć odpowiedni wniosek. Można to zrobić online lub bezpośrednio w urzędzie gminy. Warto pamiętać, że ostatecznym wnioskodawcą o wydanie środków rządowych jest jednostka terytorialna, która zarządza danym obszarem.
  3. Oczekiwanie na decyzję – jeśli wniosek zostanie odrzucony, można dowiedzieć się, jakie były tego powody i czy w danym przypadku da się wnieść odwołanie. Aby uniknąć decyzji odmownej, trzeba zadbać o prawidłowe przygotowanie dokumentu.
  4. Realizacja inwestycji – po otrzymaniu pozytywnej decyzji jest konieczne podpisanie umowy z gminą. W tym dokumencie znajdą się warunki określające szczegóły inwestycji. Wymianą systemu na bardziej ekologiczny i efektywny powinni zająć się specjaliści jak np. pracownicy firmy Duneko. Nie tylko wykonają oni prace zgodnie z założeniami zawartymi w umowie, lecz także wystawią dokumenty potrzebne na kolejnych etapach.
  5. Kontrola i rozliczenie – po zakończeniu prac przedstawiciel gminy przeprowadzi kontrolę, aby sprawdzić, czy inwestycja została zrealizowana zgodnie z umową. Na tym etapie będą potrzebne faktury i rachunki związane z wykonanymi działaniami.

O instalację objętą dofinansowaniem trzeba dbać. Obowiązkiem właściciela systemu jest przeprowadzanie regularnych przeglądów, których częstotliwość zależy od rodzaju instalacji. W razie problemów z poprawnym dopełnieniem formalności istnieje możliwość skorzystania z pomocy specjalistów. W Duneko oferujemy darmową pomoc w uzyskaniu dofinansowania w ramach programu Stop Smog. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji zajmiemy się również stworzeniem systemu zgodnie z umową podpisaną z gminą.

Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak

Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.

Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.

Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.

Zobacz film i dowiedz się więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *