Autor wpisu: Zespół DUNEKO – eksperci zajmujący się energetyką oraz termodynamiką.  Specjalizują się w odnawialnych źródłach energii, w tym pompach ciepła i panelach słonecznych.

Kompleksowa termomodernizacja budynku – na czym polega i co warto o niej wiedzieć?

Rosnące koszty energii i zwiększająca się świadomość ekologiczna sprawiają, że kompleksowa termomodernizacja budynku zyskuje na znaczeniu. Polega na działaniach zmierzających do poprawy efektywności energetycznej obiektu, a co za tym idzie, zmniejszenia jego zapotrzebowania na energię użytkową. Co warto wiedzieć o całym procesie? Jaki jest zakres prac?

Czym jest kompleksowa termomodernizacja?

Kompleksowa termomodernizacja to zespół działań, które mają na celu poprawę efektywności energetycznej budynku oraz zmniejszenie zużycia energii. W skład prac wchodzą m.in. ocieplenie ścian zewnętrznych, modernizacja systemu grzewczego oraz wymiana źródła ciepła na bardziej efektywne, np. pompa ciepła czy piec na pellet z buforem ciepła, który także zapewnia ekologiczne ogrzewanie. Inne istotne elementy obejmują np. zdecydowanie się na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła oraz wymianę okien i drzwi. Cały proces ma na celu maksymalne ograniczenie strat ciepła i zmniejszenie zapotrzebowania obiektu na energię użytkową.

Etapy kompleksowej termomodernizacji

Proces kompleksowej termomodernizacji rozpoczyna się od pełnego audytu energetycznego, który jest kluczowy w określeniu zakresu niezbędnych prac. Dokument pozwala oszacować, które obszary wymagają modernizacji. Jego wynikiem jest dokument podsumowujący audyt energetyczny, stanowiący zbiór kluczowych informacji dla inwestorów, wpływających na podejmowane przez nich decyzje. Dopiero po wykonaniu całości można opracować szczegółowy plan prac i przystąpić do ich realizacji.

Co zalicza się do kompleksowej termomodernizacji budynku?

Do kompleksowej termomodernizacji budynku zaliczają się takie prace jak ocieplenie przegród, wymiana źródeł ogrzewania, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej. Ważne są też np. wdrożenie wentylacji mechanicznej czy modernizacja już istniejącej instalacji grzewczej.

Prace są realizowane w następujący sposób i mają wskazane cele:

  • ocieplenie budynku – w tym docieplenie ścian zewnętrznych, co wyraźnie zmniejsza straty ciepła;
  • wymiana źródeł ciepła – na nowoczesne i efektywne źródła, jak pompa ciepła czy kotły gazowe, dzięki którym zanieczyszczenie środowiska zostanie zmniejszone;
  • modernizacja instalacji grzewczej – zmiana systemów grzewczych na bardziej efektywne energetycznie;
  • wdrożenie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – istotna dla poprawy jakości powietrza i zmniejszenia strat.

O wyborze konkretnych działań należy zawsze decydować na podstawie danych wynikających z audytu. Dzięki temu termomodernizacja przyniesie oczekiwane efekty.

Dlaczego kompleksowa termomodernizacja się opłaca?

Korzyści płynące z kompleksowej termomodernizacji są widoczne. Dotyczą zarówno finansów, jak i ekologii. Najważniejsze z nich to:

  • oszczędności energii – dzięki redukcji zapotrzebowania na energię użytkową można obniżyć koszty ogrzewania nawet o 50%;
  • zwiększenie wartości nieruchomości – budynek po termomodernizacji ma wyższą wartość rynkową;
  • uzyskanie komfortu cieplnego – poprawa izolacji i zastosowanie nowoczesnych systemów grzewczych znacząco zwiększają komfort mieszkańców;
  • zadbanie o ochronę środowiska – zmniejszenie zużycia energii prowadzi do ograniczenia emisji CO2.

Kompleksowa termomodernizacja w programie Czyste Powietrze

Koszty związane z kompleksową termomodernizacją mogą być wysokie, jednak istnieje możliwość uzyskania dofinansowania z programu Czyste Powietrze. Dzięki niemu, mimo wysokiej wartości początkowej, wysokość wydatków zostanie ograniczona. Kompleksowa termomodernizacja w ramach programu Czyste Powietrze obejmuje m.in. ocieplenie ścian zewnętrznych, wymianę źródła ciepła oraz modernizację systemów grzewczych i wentylacyjnych. Wysokość dotacji w ramach programu zależy od dochodów gospodarstwa oraz zakresu realizowanych prac. Może wynosić nawet ponad 130 000 zł.

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze?

Aby uzyskać dofinansowanie, należy złożyć odpowiedni wniosek i dopełnić wymaganych formalności. Ważny element, który jest potrzebny w całej procedurze, to dokument podsumowujący audyt energetyczny. Jest on podstawą do oceny efektywności planowanej inwestycji.

Nie musisz samodzielnie mierzyć się z obowiązkami wynikającymi z przedsięwzięcia, jakim jest termomodernizacja. Możesz skorzystać ze wsparcia specjalistów z firmy DUNEKO. Pomagamy całościowo w termomodernizacji domu – ociepleniu, wymianie okien, pieców na pellet lub pomp ciepła. Mamy 100% skuteczności w pozyskiwaniu dofinansowań. Już ponad 44 tysięcy Polaków zaprosiło DUNEKO do swoich domów.

O czym warto pamiętać podczas termomodernizacji?

Przy planowaniu kompleksowej termomodernizacji istotne są:

  • wybór odpowiednich technologii – każde rozwiązanie musi być dostosowane do specyfikacji budynku. Warto w tym wypadku skorzystać z doradztwa technicznego specjalistów, aby wybrać możliwie najlepsze rozwiązania. Powinny być dopasowane do konkretnego budynku, oczekiwań inwestorów i zaplanowanego budżetu;
  • zaplanowanie kolejności prac – warto najpierw zadbać o ocieplenie budynku, a dopiero potem o wymianę źródła ciepła np. na pompę ciepła, by uzyskać optymalny efekt. Kolejność poszczególnych działań warto uwzględnić jeszcze przed podjęciem pierwszych kroków;
  • dopilnowanie terminów wynikających z programu – dotyczą realizacji samego przedsięwzięcia i dopełnienia obowiązków związanych z formalnościami. Niedopatrzenia w tym zakresie mogą wiązać się z poważnymi konsekwencjami, a nawet utratą dofinansowania.

Termomodernizacja – opłacalna inwestycja

Kompleksowa termomodernizacja budynku to opłacalna inwestycja, która prowadzi do znacznych oszczędności na ogrzewaniu, poprawy komfortu cieplnego oraz zmniejszenia zużycia energii. Program Czyste Powietrze oferuje wsparcie finansowe na realizację działań, takich jak docieplenie ścian zewnętrznych, wymiana źródła ciepła czy montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Odpowiednie planowanie i realizacja prac pozwalają na osiągnięcie długofalowych korzyści zarówno ekonomicznych, jak i ekologicznych. Warto w całym procesie skorzystać ze wsparcia specjalistów, np. z firmy DUNEKO. Zajmujemy się termomodernizacją i pomocą w uzyskiwaniu dofinansowań z wysoką skutecznością.

Urządzenie od DUNEKO polecają gwiazdy filmu i telewizji, takie jak Teresa Lipowska, Robert Janowski, Magda Gessler, Cezary Żak oraz Małgorzata Ostrowska-Królikowska, które korzystają z nich i doceniają walory nowoczesnych i wydajnych kotłów.

FAQ

Jaka jest maksymalna kwota wsparcia w programie Czyste Powietrze?

W programie można uzyskać dofinansowanie do 135 000 zł, zależnie od dochodów i zakresu inwestycji.

Jak kompleksowa termomodernizacja wpływa na budynek?

Termomodernizacja poprawia efektywność energetyczną budynku, zmniejszając jego zapotrzebowanie na energię użytkową. To prowadzi przede wszystkim do obniżenia kosztów ogrzewania zimą, a także chłodzenia latem.

Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak

Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.

Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.

Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.

Zobacz film i dowiedz się więcej

Zobacz również