Autor wpisu: Zespół DUNEKO – eksperci zajmujący się energetyką oraz termodynamiką.  Specjalizują się w odnawialnych źródłach energii, w tym pompach ciepła i panelach słonecznych.

Ile kosztuje wymiana okien 2025?

Wymiana okien jest koniecznością, jeśli nie są one szczelne, a ich stan techniczny pozostawia wiele do życzenia. Przekonaj się, ile może Cię to kosztować w 2025 roku. Poznaj przykładowe koszty takiego przedsięwzięcia. Przekonaj się także, w jaki sposób możesz je obniżyć.

Od czego zależy koszt wymiany okien?

To, ile zapłacisz za wymianę okien, zależy przede wszystkim od:

  • materiału –mogą być wykonane z aluminium, drewna lub PCV;
  • rodzaju –wyróżnia się różne typy okien m.in. dachowe, uchylne, przesuwne;
  • rozmiaru – im większe okna, tym droższy może być ich montaż;
  • sposobu montażu – w nowym budownictwie najczęściej stosuje się tzw. ciepły montaż;
  • stopnia skomplikowania prac – jeśli konieczne jest np. poszerzenie otworu, musisz liczyć się z większymi wydatkami.

Ceny tego rodzaju usługi zależą także od lokalizacji oraz renomy firmy, która będzie ją przeprowadzać.

Ile kosztuje wymiana okien 2025?

Średni koszt wymiany okien wykonanych z PCV to około 70–120 zł/mb a drewnianych 80–140 zł/mb. Za montaż aluminiowych trzeba zapłacić 80–140 zł. Są to ceny dotyczące standardowych okien dwuskrzydłowych.

Zastanawiasz się, ile kosztuje wymiana okien innego rodzaju? Średnio za okna dachowe trzeba zapłacić 160–600 zł/mb, a za balkonowe 700–1400 zł/mb. Wyższy koszt jest związany przede wszystkim, z tym że wymagają one większego nakładu pracy, a ich montaż może być bardziej skomplikowany.

Musisz mieć na uwadze, że są to wyłącznie przykładowe koszty, które w rzeczywistości mogą się znacząco różnić. Jeśli montaż będzie wymagał przeprowadzenia skomplikowanych prac lub zastosowania większej ilości materiałów montażowych, to z pewnością zapłacisz więcej.

Kiedy należy przeprowadzić wymianę okien?

Pierwszym wskazaniem do wymiany okien jest przede wszystkim nieszczelność. Jeśli zauważyłeś, że w ich pobliżu jest zdecydowanie chłodniej, niż dotychczas, a na szybach skrapla się para wodna, może to oznaczać problemy. Nieszczelność powoduje przede wszystkim uciekanie ciepła na zewnątrz, co może zwiększać rachunki za ogrzewanie. Przedostawanie się do pomieszczeń wilgoci może powodować również pojawienie się grzyba czy pleśni.

Wymienić okna powinno się także, gdy ich otwieranie i zamykanie jest utrudnione. Jeśli wyregulowanie mechanizmu nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, należy je zastąpić nowymi. Pamiętaj, że ich dobry stan techniczny wpływa nie tylko na komfort użytkowania, ale i bezpieczeństwo.

Sygnałem do wymiany okien może być także ich widoczne zużycie. Jeśli na szybach są uszkodzenia czy duże rysy, może to oznaczać, że już czas pomyśleć o nowych. Nowoczesne okna zapewniają nie tylko izolację termiczną, lecz także akustyczną.

Jak sfinansować wymianę okien?

Jeśli planujesz kompleksową termomodernizację swojego domu obejmującą m.in. wymianę stolarki okiennej, możesz skorzystać z dofinansowania w ramach programu „Czyste Powietrze”. Jest ono przeznaczone dla współwłaścicieli właścicieli domów jednorodzinnych oraz znajdujących się w nich lokali z wyodrębnioną księgą wieczystą. Wysokość dofinansowania montażu nowych okien zależy od dochodów. Maksymalna kwota to 135 000 zł pod warunkiem, że jednocześnie zostanie wymienione nieefektywne źródło ciepła na paliwa stałe i zamontowana instalacja fotowoltaiczna. Na taką dotację mogą liczyć osoby o najniższych dochodach.

Mieszkańcy lokali w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych mogą natomiast skorzystać z programu „Ciepłe Mieszkanie”. Aby je otrzymać, należy sprawdzić zasady przyjmowania wniosków w konkretnych gminach.

Nowe okna w domu czy mieszkaniu zwiększają komfort termiczny i poprawiają efektywność energetyczną całego budynku. Pozwalają także zmniejszyć wydatki na ogrzewanie. Koszty związane z ich zakupem i montażem można pokryć w ramach programu „Czyste Powietrze” lub „Ciepłe Mieszkanie”. 

Nasi specjaliści pomogą Ci zdobyć dofinansowanie na ten cel. Wypełnimy Twój wniosek, złożymy go, a także zajmiemy się realizacją. Możesz zaufać doradcom z Duneko, którzy zapewnią Ci kompleksowe wsparcie. Mamy 100% skuteczności w zdobywaniu dofinansowań dla naszych klientów!

Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak

Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.

Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.

Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.

Zobacz film i dowiedz się więcej

Zobacz również