Autor wpisu: Zespół DUNEKO – eksperci zajmujący się energetyką oraz termodynamiką.  Specjalizują się w odnawialnych źródłach energii, w tym pompach ciepła i panelach słonecznych.

Co to jest termomodernizacja? Najważniejsze informacje w 2024 i 2025 roku

W 2024 roku dużo mówi się o zagadnieniu, jakim jest termomodernizacja budynku. Dzięki niej podniesiesz efektywność energetyczną obiektu, a tym samym jego wartość. Zaczniesz też oszczędzać na rachunkach za ogrzewanie i za dostarczanie ciepłej wody. Aby dobrze zrealizować proces, warto wiedzieć, co to jest termomodernizacja, ile to kosztuje i z jakich etapów się składa.

Termomodernizacja – co to? 

Czym jest termomodernizacja? Definicja mówi o tym, że to proces, który polega na modernizacji i poprawie obiektów w celu:

  • zwiększenia ich efektywności energetycznej,
  • podniesienia komfortu cieplnego,
  • redukcji emisji gazów cieplarnianych,
  • obniżenia kosztów eksploatacyjnych.

W Polsce zagadnienie, jakim jest termomodernizacja domu jednorodzinnego, jest regulowane przez Ustawę o wspieraniu termomodernizacji i remontów z dnia 21 listopada 2008 r.

Co zalicza się do termomodernizacji budynku?

Termomodernizacja ma na celu przede wszystkim zmniejszenie zużycia energii potrzebnej do ogrzania domu i wody użytkowej. W związku z tym jej zakres będzie obejmował np. ocieplenie domu – w tym ocieplenie ścian i ocieplenie stropu czy montaż kolektorów słonecznych.

W ramach procesu można też przeprowadzić:

  • instalację pomp ciepła lub innych źródeł ogrzewania o wyższej sprawności (np. piece na pellet z buforem ciepła), które będą miały za zadanie również dostarczanie ciepłej wody użytkowej;
  • ocieplenie przegród;
  • procesy takie jak wymiana okien i drzwi zewnętrznych;
  • wdrożenie rekuperacji (wentylację mechaniczną stosuje się w celu odzyskiwania ciepła).

Proces zawsze warto poprzedzić wykonaniem audytu energetycznego. Pozwoli on oszacować efektywność energetyczną budynku, a także wskazać, na jakich pracach trzeba się skupić w trakcie przeprowadzania termomodernizacji.

Dlaczego warto przeprowadzić termomodernizację budynku?

Termomodernizacja budynku wiąże się z licznymi korzyściami dla inwestora i dla środowiska. Pozwala:

  • zadbać o usprawnienie instalacji ogrzewania – nowoczesne systemy działają wydajniej, efektywniej i są wygodniejsze w obsłudze;
  • podnieść wartość nieruchomości;
  • zmniejszyć zużycie energii, a tym samym zaoszczędzić na dostarczaniu ciepłej wody użytkowej i zapewnianiu komfortu termicznego w domu (dotyczy to zarówno grzania zimą, jak i chłodzenia latem – dobrze zaizolowany budynek wolniej się nagrzewa, gdy na zewnątrz jest gorąco i wolniej traci ciepło, gdy jest zimno);
  • dostosować budynek do aktualnych wymogów prawnych.

Dlaczego jeszcze warto podjąć się prac termomodernizacyjnych? Obecnie możesz uzyskać na realizowane działania wsparcie finansowe w ramach takich programów jak np. Czyste Powietrze czy Moje Ciepło. Inwestorom przysługuje również np. ulga termomodernizacyjna. Aby skorzystać z dostępnych opcji, skontaktuj się ze specjalistami z firmy DUNEKO.

Czy termomodernizacja się opłaca?

Prace termomodernizacyjne się opłacają. Dają możliwość oszczędzania energii niezbędnej do ogrzania budynku i wody użytkowej. Pozwalają ograniczyć zapotrzebowanie na energię w danym obiekcie. Poprawiają jego parametry techniczne i podnoszą wartość nieruchomości. Obecnie realizacja procedury jest mniejszym obciążeniem dla inwestora, ponieważ zakup wełny mineralnej, uszczelnienie okien, wymiana urządzenia grzewczego czy zastosowanie innych potrzebnych materiałów budowlanych może być częściowo, a w niektórych przypadkach nawet w całości, pokryte ze środków z dofinansowań.

To jednak nie wszystko. Obniżając zapotrzebowanie na energię cieplną budynku, dbasz nie tylko o swój komfort, portfel i dopełnienie obowiązków związanych z wymianą instalacji grzewczej. Troszczysz się też o środowisko naturalne, zmniejszając ilość generowanych zanieczyszczeń.

Ile kosztuje termomodernizacja?

Koszty termomodernizacji budynku będą różne w zależności od tego, na jaki zakres prac się zdecydujesz, a także jakie są parametry Twojego budynku. Panele fotowoltaiczne i pompa ciepła kosztują więcej niż np. wymiana kotła typu kopciuch na piec na pellet z buforem ciepła. Podczas całego procesu bardzo ważne jest przeprowadzenie audytu energetycznego, sprawdzenie, jakie działania należy podjąć w konkretnej sytuacji i przygotowanie kosztorysu. Gdy poznasz zapotrzebowanie budynku na energię i przeanalizujesz działania mogące ograniczyć zużycie paliw grzewczych, będziesz wiedzieć, jak działać.

Koszty są też uzależnione od tego, czy sfinansujesz prace samodzielnie, czy skorzystasz z oferowanych form wsparcia, takich jak np. program Czyste Powietrze. Jeśli zdecydujesz się na tę drugą opcję, możesz znacznie obniżyć wydatki przy wybranym zakresie termomodernizacji. Trzeba jednak pamiętać, że różne programy mają różne zakresy. Nie każdy finansuje docieplenie budynku i wymianę systemu ciepłowniczego. Gdy wykonasz audyt energetyczny i dowiesz się, jakie prace są konieczne w Twojej sytuacji, będziesz wiedzieć, czy potrzebujesz dofinansowania związanego z generalnym remontem budynku, czy jedynie niewielkiego wsparcia do przeprowadzenia termomodernizacji i wybierzesz dla siebie odpowiedni program.

Termomodernizacja budynku – jak zacząć?

Wiedząc, co to jest termomodernizacja budynku, możesz przystąpić do działań związanych z jej realizacją, aby podnieść energooszczędność budynku, jego wartość i zadbać o komfort termiczny w domu przez cały rok. Jak zacząć? Termomodernizacja budynków zawsze powinna być rozpoczęta od wykonania audytu energetycznego. Pod pojęciem termomodernizacji może bowiem kryć się wiele różnorodnych działań dotyczących ścian zewnętrznych, okien, drzwi czy systemów grzewczych. Trzeba więc określić, co będzie potrzebne w konkretnej sytuacji dla uzyskania wysokich właściwości izolacyjnych obiektu.

W celu zmniejszenia zapotrzebowania na energię potrzebną do ogrzania domu można podjąć różne działania, a ich koszty pokryć co najmniej częściowo z programów wsparcia oferowanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Możesz w tym celu skontaktować się z DUNEKO. Pomagamy całościowo w termomodernizacji domu – ociepleniu, wymianie okien, drzwi i systemów grzewczych. Mamy 100% skuteczności w uzyskiwaniu dofinansowań.

Urządzenia od DUNEKO polecają gwiazdy filmu i telewizji, takie jak Teresa Lipowska, Robert Janowski, Magda Gessler, Cezary Żak oraz Małgorzata Ostrowska-Królikowska, które korzystają z nich i doceniają walory nowoczesnych i wydajnych kotłów.

Podnieś energooszczędność swojego budynku

Termomodernizacja – co to jest? To proces modernizacji mający na celu poprawę efektywności energetycznej, redukcję kosztów eksploatacyjnych i zwiększenie komfortu cieplnego. W 2024 i 2025 roku można skorzystać z programów wsparcia, takich jak Czyste Powietrze czy Moje Ciepło, aby częściowo lub w całości sfinansować prace, takie jak ocieplenie budynku, wymiana systemu grzewczego czy instalacja odnawialnych źródeł energii. Audyt energetyczny jest głównym krokiem w planowaniu termomodernizacji, która przynosi oszczędności i dba o środowisko.

Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak

Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.

Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.

Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.

Zobacz film i dowiedz się więcej

Zobacz również