Audyt energetyczny a termomodernizacja – co trzeba o nim wiedzieć w 2024 i w 2025 r.?
Planujesz termomodernizację swojego domu, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Audyt energetyczny to pierwszy krok w procesie modernizacji budynku, który pozwoli na poprawę jego efektywności energetycznej. Przygotowanie dokumentu jest kluczowe, aby móc skorzystać z programów dofinansowania takich jak Czyste Powietrze. Czym jest audyt energetyczny? Kiedy się przydaje?
Czym jest audyt energetyczny?
Audyt energetyczny budynku to szczegółowa analiza zużycia energii w nieruchomości. Po co się go przygotowuje? Opracowanie audytu energetycznego ma na celu wskazanie miejsc, w których budynek traci ciepło oraz możliwości, dzięki którym uda się poprawić jego izolacyjność i efektywność energetyczną. Specjalista odpowiedzialny za przeprowadzenie audytu dokonuje dokładnej oceny stanu technicznego budynku oraz proponuje optymalne rozwiązania techniczne. Audyt energetyczny nie tylko identyfikuje problemy związane z izolacyjnością termiczną przegród, ale także wskazuje, jakie konkretne działania pozwolą na zmniejszenie zużycia energii cieplnej i oszczędności w kosztach ogrzewania. Audyty energetyczne są bardzo przydatne dla inwestorów, którzy chcą się podjąć działania umożliwiającego osiągnięcie w przyszłości oszczędności energii cieplnej. Stanowią przewodnik po tym, co należy robić, aby osiągnąć oczekiwane parametry techniczne budynku.
Kto przeprowadza audyt termomodernizacyjny?
Audyt termomodernizacyjny przeprowadza certyfikowany audytor energetyczny – specjalista mający odpowiednie kwalifikacje do oceny stanu technicznego obiektu i jego efektywności energetycznej. Audytor analizuje zużycie energii w budynku oraz proponuje optymalne rozwiązania mające na celu poprawę jego efektywności.
Ile kosztuje wykonanie audytu energetycznego?
Koszt audytów energetycznych zależy od wielkości budynku oraz jego złożoności. W 2024 roku cena audytu wynosi od 1000 do 3000 zł, jednak dzięki programom takim jak Czyste Powietrze, można otrzymać dofinansowanie na jego wykonanie.
Kiedy trzeba wykonać audyt energetyczny?
Audyt energetyczny należy wykonać w momencie, gdy planujesz prace termomodernizacyjne albo chcesz skorzystać z dotacji programowych. Różne formy wsparcia, takie jak program Czyste Powietrze, wymagają przedstawienia audytu, aby ustalić zakres modernizacji oraz otrzymać dofinansowanie na odpowiednim poziomie. Przeprowadzony audyt energetyczny służy wspieraniu termomodernizacji zarówno realizowanej ze środków własnych, jak i pochodzących właśnie z programów wsparcia.
Dlaczego audyt energetyczny jest potrzebny przy termomodernizacji?
Audyt energetyczny to kluczowy element każdej termomodernizacji. Dlaczego? Przeprowadzenie audytu energetycznego pozwala na dokładne zaplanowanie prac modernizacyjnych. Jest też ważny z punktu widzenia kosztów realizacji inwestycji – dzięki temu można uniknąć niepotrzebnych wydatków i skupić się na tych inwestycjach, które przyniosą największe oszczędności energii. Audyt energetyczny jest również podstawą do uzyskania dofinansowania w ramach programu Czyste Powietrze, który wspiera poprawę efektywności energetycznej budynków w Polsce. W przypadku kompleksowej termomodernizacji audytor wskazuje najlepsze rozwiązania techniczne, które spełniają wymogi efektywności energetycznej.
Termomodernizacja to koszty, których nie musisz ponosić samodzielnie – skorzystaj ze wsparcia
Koszt termomodernizacji może być znaczący, jednak dzięki programom wsparcia, takim jak Czyste Powietrze czy Moje Ciepło, możesz otrzymać dofinansowanie na audyt energetyczny oraz prace związane z poprawą efektywności energetycznej budynku. Programy oferują dofinansowanie na modernizację źródeł ciepła, ocieplenie budynków czy instalację fotowoltaiki. Aby je uzyskać, trzeba skorzystać z usług audytora energetycznego. Sporządzony przez niego dokument stanowi bowiem podstawę do działania i udzielenia finansowania.
Wysokość wsparcia, które możesz otrzymać, zależy od stopnia poprawy efektywności energetycznej po zakończeniu inwestycji. Dzięki audytowi energetycznemu możesz dokładnie określić, jakie działania przyniosą najlepsze efekty – zarówno z punktu widzenia technicznego, jak i ekonomicznego.
Audyt – podstawa skutecznej termomodernizacji budynku.
Kierując się danymi z audytu, możesz poprawić efektywność energetyczną swojej nieruchomości, obniżyć rachunki za ogrzewanie i jednocześnie skorzystać z dostępnych programów finansowania. Wykonanie audytu energetycznego pozwala również na oszacowanie kosztów przedsięwzięcia i wybranie optymalnych rozwiązań technicznych. Jeśli zależy Ci na tym wszystkim, skontaktuj się z nami. W DUNEKO kompleksowo obsługujemy termomodernizację. Pomagamy uzyskać dofinansowania nawet do 136 200 zł (mamy w tym 100% skuteczności), doradzamy, a także zajmujemy się instalacją pomp ciepła czy fotowoltaiki. Dzięki zaawansowanym technologiom nieustannie rozwijamy swoje produkty, co zapewnia bezawaryjną i efektywną pracę. Warto nam zaufać, aby zmodernizować swój dom bez wysiłku, stresu i zbędnych kosztów.
Ponad 44 tysiące Polaków zaprosiło DUNEKO do swoich domów w celu wymiany pieca. Urządzenia od DUNEKO polecają gwiazdy filmu i telewizji, takie jak Teresa Lipowska, Robert Janowski, Magda Gessler, Cezary Żak oraz Małgorzata Ostrowska Królikowska, które korzystają z nich i doceniają walory nowoczesnych i wydajnych kotłów. Zapraszamy!

Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.
Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.
Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.